mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
فرهنگ و هنر
فرهنگ و هنر > موسیقی > نوازندگان ایرانی > كامبیز افشاری یکی از حرفه ای ترین و برجسته ترین نوازندگان فلامنکو ایران

كامبیز افشاری یکی از حرفه ای ترین و برجسته ترین نوازندگان فلامنکو ایران

بخش:نوازندگان ایرانی

بی شك كامبیز افشاری یکی از حرفه ای ترین و برجسته ترین نوازندگان فلامنکو ایران است و باعث افتخار هر ایرانی می باشد اما متاسفانه شاید کمتر شخصی در موسیقی فلامنکو ایران با این نابغه فلامنکوی ایرانی اشنا باشد .
کامبیز افشاری سال ۱۳۸۱ در اولین همایش موسیقی فلامنکو ایران با اجرای درخشانش خاطره ای زیبا را در ذهن دوستداران به موسیقی فلامنکو بر جای گذاشت .
او شاگرد اساتیدی همچون پاکو پنیا – نینو د پورا - مانوئل فاروکو – میگوئل انخل کورتس و ادواردو ربویار بوده است و سالها به همراهی رقص و آواز یعنی اصلی ترین بخشهای موسیقی فلامنکو پرداخته است وی همچنین سی دی را چند سال پیش در اروپا منتشر کرد که مورد توجه بسیاری از هنرمندان به موسیقی فلامنکو قرار گرفته است .


● زندگینامه :
کامبیز افشاری متولد ۱۱ دی ماه سال ۱۳۵۳ فارغ التحصیل گیتار فلامنکو از کنسرواتوار روتردام در هلند و همچنین فوق لیسانس رشته برق میباشد . ایشان از سن ۱۳ سالگی در هلند زندگی میكند و نواختن گیتار را از سن ۱۵ سالگی اغاز كرده است. ایشان در ابتدا موسیقی كلاسیك و مدتی پاپ اموخته است و در سن ۱۹ سالگی برای اولین بار با فلامنكو آشنا شد.
وی معتقد است در ان زمان همان چیزی را كه ناخودآگاه همیشه دنبالش میگشته است پیدا كرده است .


در سن ۲۱ سالگی در حالی كه دانشجوی سال ۳ رشته مهندسی برق بود تصمیم گرفت در ازمون ورودی كنسرواتوار رتردام برای رشته فلامنكو شركت كند. ایشان پس از موفقیت در ازمون وردوی در كنسرواتوار زیر نظر اقای پاكو پنیا مشغول تحصیل میشوند .
در اواخر دوره تحصیل در كنسرواتوار روتردام ایشان موفق به دریافت بورس تحصیلی شده و به مدت یك سال (۲۰۰۳ - ۲۰۰۴) به شهر سویا در كشور اسپانیا رفته و در مدرسه موسیقی فلامنكو Fundacion Cristina Heeren به صورتی عمیقتر با همراهی اواز و رقص فلامنكو اشنا میشود. ایشان در انجا زیر نظر اساتید همچون مانوئل فاروکو – میگوئل انخل کورتس – نینو د پورا و ادواردو ربویار Manolo Franco, Miguel Angel Cortes, Nino de Pura, Eduardo Rebollar


اموزش میبیند و وی بعد از اتمام بورسیه تحصیلی مجددا به كنسرواتوار روتردام باز میگردد و در سال ۲۰۰۵ امتحان پایان دروس خود را داشت كه محتوای ان شامل اجرای ۸ قطعه سولو ، ۲ قطعه گروهی و همراهی اواز و یك قطعه رقص و اواز بود که ان را با نتیجه خوب گذراند و به این خاطر اجازه ادامه تحصیل در برنامه تخصصی دو ساله در کنسرواتوار رتردام به او داده شد که نتیجه ان مدرک فوق لیسانس خواهد بود.
ایشان از سال تحصیلی (۲۰۰۷-۲۰۰۶) شروع تحصیل در این برنامه دو ساله کرده و تاکیید کارش در کنار اجرای گیتار سولو همراهی اواز میباشد. همچنین ایشان درزمینه اوازهای levanteهمچون tarantas و تقسیم بندی ان برای پایان نامه خود تحقیق کرده که در این دوره به تکمیل این کار و همچنین چگونگی همراهی اوازهای ازاد یا بدون کمپاس خواهد پرداخت که ان پایان نامه فوق لیسانس ایشان را تشکیل خواهد داد.


● فعالیتهای موسیقی:
وی در کنار تحصیل ایشان همچنین در هلند اموزش گیتار میدهد. جدا از کلاسهای خصوصی همچنین در کنسرواتوار رتردام هر سال معلم چند کورس مختلف است.
کار دیگر ثابت ایشان همراهی در کلاسهای رقص مدارس مختلف می باشد و اجرای ورکشاپهای پالماس (کف دست) و همراهی رقص.
همچنین تا به حال ورکشاپهای مختلفی از استادان اسپانیایی را که در هلند برگذار شده همراهی کرده همچون ورکشاپ رقص Belen Fernandez (۲۰۰۵), Andres Marin (۲۰۰۷)
و ورکشاپ اواز Caridad Vega (۲۰۰۵,۲۰۰۶) که با ایشان دو بار هم کنسرت اجرا کرده است .
اخرین پروژه ایشان تنضیم قطعاتی برای گیتار فلامنکو و یک کوارتت زهی و بانسوری (فلوت هندی) بود جهت شرکت در یک مسابقه به نام Prix du Port که تا دوره نیمه نهایی ان راه پیدا کرد.
در حال حاضر كامبیؤ افشاری مسئول موسیقی پروژه به اسم Caminando را به عهده دارد که گروهی است تشکیل شده از یک خواننده یک رقصنده دو گیتاریست یک پرکاشن و یک نوازنده تار که تاریخهای۲۷ may ۲۰۰۷, Theater de Evenaar, Rotterdam, ۳۱ May Theater Muiderpoort, Amsterdam,برنامه خواهند داشت.


پروژه دیگری هم با گروه Stefka دارد که در ان تنظیم و همراهی ترانه های اسپانیایی زبان ساخت یک خواننده هلندی را بر عهده دارد و در خرداد ماه امسال قرار ضبط سی دی دارند.
دیگر برنامه ای که از طرف کنسرواتوار روتردام در طول سال اینده برنامه ریزی شده اجرا کنسرت Requiem پاکو پبنیا با ایشان و گروهش در هلند می باشد.
ایشان همچنین سعی دارد با سفرهای مختلف به اسپانیا به پیشرفت خود در موسیقی فلامنکو افزایش دهد چون عقیده دارد تماس با زادگاه فلامنکو برای یادگیری صحیح ان ضروریست. اخرین سفر ایشان در March ۲۰۰۷ به مدت یک ماه به شهر Jerez de la Frontera بود که در انجا از خواننده و گیتاریست Jose Galvez درس گرفت و کلاسهای رقص هم در این یک ماه همراهی کرد. در شهریور ماه امسال هم قصد سفر به شهر Murcia دارد برای دیدن Festival del cantes de las minas و تحقیق در رابطه با موضوع پایان نامه تحصیلی.

 

برگرفته از: رسانه هنر و موسیقی
گردآوری و تنظیم:گروه فرهنگ و هنر پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/artandculture

مروری بر دیگر مطالب 'نوازندگان ایرانی'

مطالب پیشنهادی:
تازه های نوازندگان ایرانی