mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
فرهنگ و هنر
فرهنگ و هنر > موسیقی > مصاحبه ها >گفت وگو با مهیار علیزاده آهنگساز آلبوم «حریق خزان»

گفت وگو با مهیار علیزاده آهنگساز آلبوم «حریق خزان»

بخش:مصاحبه ها

«حریق خزان» تا اینجای کار که آلبوم کمتر از یک سال از عمر خود را طی کرده، از معدود نقاط تلاقی مخاطب عام و مخاطب خاص در موسیقی ایران است. شهرت و فراگیری قطعه «ارغوان» بارزترین شاهد این بحث است. البته که تمام آلبوم به دلیل انتخاب مناسب اشعار و روند فکر شده قطعات، بسیار شنیدنی است و مثل اکثر آثار موفق در مرور زمان و با تکرار، جایگاه عمیق تری در درون مخاطبش پیدا می کند.

 

متن پیش روی شما گفت وگوی ما با مهیار علیزاده، آهنگساز جوان این اثر است که «حریق خزان» نخستین اثر اوست. اثری که او را به عنوان آهنگسازی توانمند و خوش آتیه در موسیقی ایران مطرح کرده است. مهیار علیزاده در ایران سال ها تار نواخته، در ارمنستان و اتریش تحصیلات موسیقایی خود را ادامه داده است و «حریق خزان» به خوبی نشان می دهد که درک بسیار خوبی از هر دو وجه آموخته هایش دارد.

 

مهیار علیزاده پرسش های ما را با دوری از بحث ها و حواشی این روزهای موسیقی ایران پاسخ می داد. میلی نداشت که درباره نوآوری، دوری یا نزدیکی به ردیف، تلفیق موسیقی شرق و غرب و... صحبت کند. او تاکید داشت که موسیقی در همه جای دنیا یک ذات مشترک دارد و او بر مبنای آن کلیت اثرش را خلق می کند و بعد به ایرانی، غربی، شرقی، محلی و... بودنش فکر می کند. به همین دلایل و بسیاری نکات دیگر که در ادامه خواهد آمد، خواندن گفت وگوی ما با مهیار علیزاده می تواند تجربه متفاوتی برای علاقه مندان موسیقی در ایران باشد.


من خیلی از شعرهای نو را به راحتی تصنیف وار می بینم، اگر میان شما و شعر ارتباط برقرار شود، شعر خودش ریتمش را نشان می دهد، اما بعضی از اشعار هم برای تصنیف شدن مناسب نیستند، این به برداشت غلط از شعر برمی گردد. اگر شعر ریتم بجایی داشته باشد مطمئن باشید برای تصنیف شدن مناسب است، اما اگر جایی برای تصنیف شدن در شعر وجود نداشته باشد و بخواهید به شعر فشار بیاورید، مطمئن باشید کار خراب می شود، من همواره سعی می کنم از این کار پرهیز کنم. شاید این اتفاق در دو کار از آلبوم جدیدم رخ داده باشد


با بررسی آلبوم «حریق خزان» و با توجه به انتخاب اشعار و فضای کلی آلبوم، به نظر می رسد این آلبوم به نوعی واکنشی است. آلبوم با قطعه یی که فضایی حزن انگیز و بیماری را به تصویر می کشد آغاز می شود و با همین روند ادامه پیدا می کند. به نوعی غم، اندوه و حزن نخ تسبیح این آلبوم است. استقبال گسترده مخاطبان از چنین اثری تامل برانگیز است. پروسه تولید این اثر چگونه بود و شما در چه حال و هوایی «حریق خزان» را نوشتید؟


آنچه درخصوص «حریق خزان» می گویید را من نمی توانم به این شکل تعبیر کنم، «حریق خزان» بیشتر بازتابی است از درون خود من، من اصالتا انسان غمگینی هستم، شاید حزن در شخصیت من خیلی نمود بیرونی نداشته باشد اما ذاتا درون گرا هستم و تنهایی را دوست دارم. این آلبوم بازتابی است از زندگی حرفه یی چند سال گذشته من؛ وقتی با کمی سواد حرفه یی که در خارج از کشور با آن آشنا شدم و پیش زمینه موسیقی ایرانی را که پیش تر در ایران آموخته بودم، آمیخته شد، توانست آنچه که در وجود من به عنوان آهنگساز رخ می دهد را تصویر کند. البته این انعکاس درون من در قالب موسیقی رخ نداد.


در انتخاب اشعار خودش را نشان داد؟


دقیقا... وقتی من به عنوان مهیار علیزاده، در حال انتخاب شعر بودم و یا شعر می خواندم، ناخودآگاه آن شعری مرا جذب می کرد که نوعی برگردان احساسات من باشد و دغدغه های مرا بیان کند. ارتباطی که من با این اشعار پیدا کردم به نوعی بود که همواره احساس می کردم شاعر، این شعر را برای سال های سپری شده از زندگی من سروده است و شاید زبان حال زندگی من بوده است. این آلبوم و انتخاب اشعارش، خیلی اعتراض خاصی به کسی نبود، من به این اثر بیشتر نگاهی درونی دارم. شاید در زمان انتشار شعر «ارغوان»، این شعر به نوعی اعتراضی اجتماعی و سیاسی به شرایط جامعه بوده باشد، اما برخورد من با این شعر درونی است. من با ارغوان درون خودم صحبت می کنم، همان ارغوانی که به تعبیر شاعر تنهاست و می گرید یا حتی شعر «حریق خزان»، برگ هایی که در حال سوختن هستند و خزانی را تشبیه می کنند، احوالات درون من است، حتی در شعر عاشقانه «به تو می اندیشم» وقتی که شاعر می گوید «به تو می اندیشم ای سراپا همه خوبی...» این تویی که شاعر می گوید برای من آن تویی است که بتواند مرا از این سردرگمی ای که در آن هستم نجات دهد. انتخاب اشعار به این دلیل صورت گرفت و پس از انتخاب اشعار با همان سوادی که آموخته بودم تصمیم گرفتم فضای این اشعار را در قالب موسیقی تصویر کنم، دقیقا مانند بومی بود که به وسیله اشعار طراحی شده بود و من فقط باید آن را رنگ می کردم.


در این آلبوم، از انتخاب عنوان آن گرفته تا طراحی روی جلد، انتخاب اشعار و فضای کلی اثر، شاهد یکدستی خاصی هستیم؛ حزنی که در سرتاسر آلبوم حضور دارد، حتی عاشقانه یی که در این آلبوم انتخاب شده است، عاشقانه یی حزن آلود است، آیا می توان این آلبوم را بازتاب درونی زندگی شما دانست؟


این آلبوم مانند آیینه یی است از سی و چند سال زندگی من، شاید هم شرایط زندگی من خیلی همراه با سختی و مشقت نبوده باشد، اما درون من این گونه است که البته تاریک نیست. به عنوان مثال قطعه «بی قرار» که انتخاب شعرش با آقای قربانی بود را برای اولین بار دیدم. وقتی بیت اولش را برای نخستین بار خواندم، «باز آی دلبرا که دلم بی قرار توست»، خودم را در آن دیدم، این دلبر، دلبری زمینی نیست، این وجود من است که از من جدا شده است. و اما درخصوص یکدستی که به آن اشاره کردید، باید بگویم که فرم در یک اثر هنری مهم ترین مولفه است، پدر من نقاش است، وقتی یک نمایشگاه برگزار می کند، این نمایشگاه دارای یک فرم خاص است، این را شما هم در نمایشگاه می توانید ببینید و هم در تک تک آثار، من سعی کردم در تمام قطعات آلبوم و حتی در چیدمان آثار، این فرم را رعایت کنم.


به طور کلی «حریق خزان» شما را راضی کرد؟


در حال حاضر که این آلبوم را می شنوم خیلی ایراد در آن می بینیم و اگر قرار بود امروز، دوباره «حریق خزان» را بنویسیم، قطعا به شکلی دیگری آن را می نوشتم ولی فضای آن را هنوز دوست داشتنی و بکر می دانم. در کنسرت پیش رو، تا آنجا که توانسته ام تغییراتی را در اثر اعمال کرده ام. اگر بخواهم به این آلبوم انتقاد کنم، نسبت به چیدمان ارکستر و وجه هارمونیک اثر انتقاد دارم، برای همین این روزها خیلی این آلبوم را گوش نمی دهم. مخصوصا هم اکنون که در حال ضبط آلبوم جدید هستم. ضبط«حریق خزان» بسیار لذت بخش بود و دلیل آن هم انرژی و حسی بود که علیرضا قربانی در هنگام ضبط اثر داشت، هم من و هم آقای قربانی از ضبط این اثر لذت بردیم و کاملا مشخص بود که علیرضا قربانی هم این اشعار را مانند من حس کرده است.


تصور موفقیتی اینچنینی را برای «حریق خزان» داشتید؟


هرگز فکر نمی کردم این آلبوم در این حد با استقبال مواجه شود، فکر نمی کردم احساس درونی من را خیلی از انسان ها و به ویژه جوانان بفهمند و استقبال از این آلبوم برایم جالب بود. من اتریش بودم و دورادور بازتاب های انتشار «حریق خزان» را پیگیری می کردم، روی یوتیوب و فیس بوک می دیدیم که قطعات این آلبوم چقدر دیده و شنیده می شوند و این آمار رفته رفته زیاد و زیادتر شد. این اتفاق برای من بسیار جالب بود، از اتریش با آقای اسفندیاری تماس گرفتم و ایشان به من گفتند که فروش آلبوم بسیار خوب بوده است.


در موسیقی ایرانی به نوعی رسم این است که وقتی از تصنیف به سمت ساز و آواز می روند، دست خواننده بازتر می شود و خود خواننده آواز را طراحی می کند، حتی شعر را هم خودش انتخاب می کند با توجه به همگن بودن اشعار و فضای کلی آلبوم به نظر می آید در «حریق خزان» ملودی ها برای خواننده نوشته شده بودند، این طور بوده است؟


در تمام پارتیتورها، برای خواننده به همراه شعر خط ملودی نوشته شده است. اصول حرفه یی این گونه ایجاب می کند و باید همان طور که برای نوازنده ها کار نوشته می شود، برای خواننده هم نوشته شود مگر اینکه در نت نویسی اشاره شود این بخش برای خواننده آزاد است.


فرم آواز قطعه «بی قرار» هم کار شما بود؟


فرم آواز این قطعه یک همکاری سه نفره میان من، علیرضا قربانی و بهنام ابوالقاسم بود. بهنام ابوالقاسم در تنظیم های پیانو خیلی کمک کرد و آقای قربانی در طراحی آواز.


در موسیقی ایرانی، آهنگساز یا سرپرست گروه، نقشی پررنگ تر از سایر نوازنده های ارکستر دارد، اما به نظر می رسد شما در این کنسرت مانند بقیه مخاطبان روی صندلی بنشینید و فقط کار را بشنوید، این اتفاق در موسیقی ما، قدری عجیب و بدیع است...


در کنسرت اتریش هم مانند دیگر مخاطبان فقط شنونده اثر بودم، من کارم را خیلی قبل تر از کنسرت انجام می دهم، مثل یک نقاش که تابلو را در خلوت خودش می کشد و بعد برای شما به نمایش می گذارد البته اینکه آهنگساز در ارکستر وجود داشته باشد و بنوازد هم ایراد نیست. اگر استاد علیزاده در کنسرت هایش نوازندگی می کند دلیلش این است که ایشان روی ساز خودشان مسلط هستند و بهترین صدا را از آن سازمی گیرند، همین طور مابقی اساتید موسیقی ایرانی. البته به برخی از آهنگسازان انتقادهایی وارد می شود که بیخودی و زیادی از سازشان استفاده می کنند. من خودم پیش ترها که تار می نواختم، به همین شکل آهنگسازی می کردم یعنی آهنگسازی مبتنی بر ساز تار، اما رفته رفته و شاید تاثیر پذیرفته از آموخته های موسیقی غربی، به این سبک آهنگسازی گرایش پیدا کردم. البته شاید این برداشت به غلط ایجاد شود که آموزه های موسیقی غربی خیلی پیچیده و با تکنولوژی روزآمد شده باشد، اما این طور نیست، من جلسه اولی که در خارج از ایران به کلاس آهنگسازی رفتم، همراه خودم لپ تاپ داشتم، رپرتواری نوشته بودم و آن را به استادم نشان دادم، استادم گفت چه جالب! اینهایی که نوشته یی صدا هم می دهد؟ خیلی خوشحال گفتم بله! و بعد برایش نت های ضبط شده را پخش کردم. بعد از پایان کلاس استادم به من گفت کلا کامپیوتر را فراموش کنم و از دفعه بعد فقط با یک مداد و کاغذ به کلاس بروم، من هم کامپیوتر را کنار گذاشتم و آهنگسازی با پیانو را شروع کردم، شاید دلیل این امر، همین باشد، من «حریق خزان» یا همین آلبوم جدید را با یک پیانو، یک کاغذ و یک مداد ساختم.


«حریق خزان» به لحاظ فرم و موسیقی و سازبندی یک کار کلاسیک است ولی وقتی با موسیقی ما تلفیق می شود که کلام و آواز وارد


اثر می شوند...


منظورتان از موسیقی ما چیست؟


موسیقی ایرانی...


باور کنید قصدم شعار دادن نیست، اما موسیقی برای من این طور تعریف نمی شود، من موسیقی را موسیقی می دانم و مرزهای جغرافیایی را برای موسیقی به رسمیت نمی شناسم. همان طور که از یک موسیقی بی کلام یا باکلام فرانسوی لذت می برم، غیرفارسی زبانان هم از موسیقی باکلام ایرانی لذت می برند، من مصداق های زیادی برای این حرفم دیده ام. البته منظورم این نیست که موسیقی ایرانی نداریم، چرا هر منطقه جغرافیایی موسیقی خاص خودش را دارد که در آن جغرافیا ریشه دارد، اما این دلیل نمی شود که کیلومترها دورتر از آن جغرافیا آن موسیقی را نفهمند. من وقتی موسیقی می نویسم، نه به ایرانی بودنش فکر می کنم و نه به غربی بودنش و این انتقادی است که بسیار به من وارد می شود و می گویند که من موزیسین ایرانی نیستم، حتی خیلی ها به آقای قربانی هم گفته اند که علیزاده موزیسین ایرانی نیست مراقب باش به آن سمت


کشیده نشوی! سوال من این است که آن سمتی که می گویند کجاست؟


«حریق خزان» را باید روایتی غربی از موسیقی ایرانی دانست یا خوانشی ایرانی از موسیقی غربی؟


هیچ کدام! باید یک موسیقی، با کلامی فارسی بدانید.


این طور به نظر می رسد که شما در هنگام ساخت موسیقی بیش از هر چیزی به ذات موسیقی فکر کردید و اثر را ساختید؟


بله دقیقا همین طور است. بگذارید برایتان مثالی بزنم، من پیش یکی از دوستان که آهنگساز بنامی هم هستند رفته بودم و برایم اثر جدیدش را پخش کرد، به او گفتم من این بخش از موسیقی تان را این گونه که شما ساخته اید نمی شنوم، باید به نحو دیگری باشد، او پاسخ داد من این طور دوست دارم! به او گفتم من این طور دوست دارم که درست نیست، باید دید موسیقی چطور دوست دارد باشد، این طور نیست که هر طور که دل مان خواست موسیقی بنویسیم، اگر شما یک میزان از اثری را می نویسید، میزان دوم را خود اثر به شما می گوید که چطور باید بنویسید، اثر را منطق هنری خودش می نویسد، من به این حرف ایمان دارم.


چه اتفاقی رخ می دهد که یک نوازنده از نوازنده صرف بودن خارج می شود و به مولف بودن روی می آورد؟ این حس آهنگسازی در شما چگونه به وجود می آید؟


زمانی است که حس می کنم الان باید اثری بنویسیم، این حس ممکن است در پی یک خشم و عصبانیت باشد، ممکن است از پس یک اتفاق شادی آور بروز کند و شاید هم در زمان ریلکس بودن که این مورد آخری خیلی رخ نمی دهد، یعنی باید یک اتفاقی در درونم رخ دهد تا اثری را خلق کنم. خیلی ها از من می پرسند که تو چرا آنقدر کم کار هستی؟ این در صورتی است که من از آنها می پرسم شما چطور این همه کار می سازید؟ خیلی کم پیش می آید که شما بدون احساس اثری را بنویسید و آن اثر موفقیت آمیز باشد.


شروع آهنگسازی شما در ایران با استقبال زیادی مواجه شد، به نوعی شاید شما از صفر شروع نکردید و همین باعث شود که انتظارها از شما بالا رود و ناخواسته هر اثری از شما منتشر شود با «حریق خزان» مقایسه شود، این شروع خوب را چطور ارزیابی می کنید؟


خیلی خطرناک است... من این حرف را از خیلی ها شنیدم، اما همان طور که من در زمان نوشتن «حریق خزان» به این فکر نکردم که باید تحولی در موسیقی ایرانی ایجاد کنم و مخاطبان زیادی پیدا کنم، فکر نکردم، امروز و در آینده هم به این موضوع فکر نمی کنم، چون اگر این مولفه ها وارد کارم شوند، روی آن تاثیر خواهند گذاشت. حتی گاهی به این موضوع فکر هم کردم، اما دیدم اگر بخواهم تغییراتی را در شیوه آهنگسازی ام به این دلایل ایجاد کنم، راهم را گم خواهم کرد، مجبور بودم کارم را به نوعی بسازم که هم مخاطب عام بیشتری جذب کارم شود و هم نظر خواص را جلب کنم...


سلیقه عوام و خواص متفاوت است، اما در یک قسمتی این دو، یکدیگر را همپوشانی می کنند یعنی یک مرز باریکی وجود دارد که در آن، نظر عوام و خواص تامین می شود، دقیقا همان جایی که «حریق خزان» در آن حرکت می کند، این انتخاب مسیر تعمدی بود؟


نه، همان طور که گفتم در زمان ساختن «حریق خزان» من برای بعد آن مطلقا فکری نکردم، همین طور در آلبوم جدید هم سعی می کنم همین روش را پیش بگیرم و به بعد از انتشار آن فکر نمی کنم. هنرمند اگر من وجودی خودش را تصویر کند، هم عوام را جذب می کند هم خواص را، من هم سعی می کنم در زمان ساخت یک اثر، فقط به آنچه در درونم رخ می دهد، فکر کنم که اگر این طور نباشد و به مساله دیگری فکر کنم، دیگر اسم این کار هنر نخواهد بود.


نکته دیگر که در این آلبوم به چشم می خورد، پایان بندی مشابه قطعات است. به نوعی که در پایان تمام قطعات، تکلیف وضعیت تشریح شده روشن نیست و اشعار به گونه ای پایان می یابند که به یک امر ناسوتی ارجاع دارند. ابهام خاصی در تمام آن ها وجود دارد.در چیدمان این اشعار و این نوع پایان بندی ها عمدی وجود داشته است؟


بله تقریبا می توانم بگویم که این چینش و این انتخاب عامدانه بوده است، حتی در خود قطعه «حریق خزان» اگر دقت کرده باشید من قسمت هایی از شعر را جابه جا می کنم، شعری که آقای قربانی می خواند با شعر اصلی از نظر ترتیب تفاوت دارد، حتی در قطعه بی کلام «خاطرات» اگر توجه کنید در فرود ویولنسل که آخر نت را می نوازد و پیانو که کار را تمام می کند، قطعه آنجایی که باید تمام شود، تمام نمی شود، یعنی در آن قسمتی که شنونده انتظار دارد پایان کار را بشنود، کار تمام نمی شود، این حس تعلیقی است که همواره وجود دارد و انسان امروز به شکل عجیبی به آن دچار است، در زندگی امروزی تکلیف هیچ چیز مشخص نیست و به نوعی این حس تعلیق در تمام زندگی ما جاری است.


این دقیقا برعکس جریان مرسوم در موسیقی ایرانی و کلاسیک است، که پایان شعر همه چیز تمام می شود و تکلیف روشن می شود...


بله، این مساله هم در موسیقی ایرانی وجود دارد هم در موسیقی کلاسیک و هم در موسیقی باروک، از موسیقی رمانتیک کم کم از بین رفته و در موسیقی مدرن کاملا تغییر کرده است.


در موسیقی ایرانی وقتی قرار است از شعر نو استفاده شود، آهنگساز برای اینکه بتواند به نتیجه مطلوب برسد، مجبور می شود از ریتم های ترکیبی استفاده کند که اغلب نتیجه های خوبی ندارد، اما در «حریق خزان» این اتفاق رخ نمی دهد و شما مسیر متفاوتی را می روید و ارکستر و خواننده را جدا از هم تعریف می کنید که اتفاقا منجر به همگن شدن صدای خواننده و ارکستر می شود...


منشا این نکته که گفتید به سختگیری من درباره ملودی برمی گردد و از آنجا که من در این مورد خیلی سختگیر هستم، بسیار روی شعر موتیف می نویسم و بعد دوباره و چندباره آن را به هم می ریزم، مخصوصا روی شعر نو. من خیلی از شعرهای نو را به راحتی تصنیف وار می بینم، اگر میان شما و شعر ارتباط برقرار شود، شعر خودش ریتمش را نشان می دهد، اما بعضی از اشعار هم برای تصنیف شدن مناسب نیستند، این به برداشت غلط از شعر برمی گردد. اگر شعر ریتم بجایی داشته باشد مطمئن باشید برای تصنیف شدن مناسب است، اما اگر جایی برای تصنیف شدن در شعر وجود نداشته باشد و بخواهید به شعر فشار بیاورید مطمئن باشید کار خراب می شود، من همواره سعی می کنم از این کار پرهیز کنم. شاید این اتفاق در دو کار از آلبوم جدیدم رخ داده باشد، روی اشعاری از شاملو. شعر شاملو شعر ساده یی نیست و کار کردن با آن سخت و وقتگیر است، فهمیدن شعر یک داستان است و تصنیف کردن آن داستان دیگری است.


می توان موفقیت این آلبوم را مرهون انتخاب شعر و فضاسازی خوب شما دانست؟


نکته یی که حتما باید به آن اشاره کرد این است که «حریق خزان» یک مجموعه است که برای خیلی از بخش هایش زحمات زیادی کشیده شده است. بخشی از آن مربوط به سختگیری های من است. به عنوان مثال در انتخاب شعر نگاه کنید، من شعر «حریق خزان» را انتخاب کرده ام، اگر خواننده آلبوم شخص دیگری جز آقای قربانی بود به احتمال بسیار زیاد می گفت این چه شعری است؟ و سراغ اشعار راحت تر می رفت ولی علیرضا قربانی با شعر این گونه برخورد نکرد و از انتخاب اشعار استقبال کرد، پس این قسمت از موفقیت را نمی توان فقط به مهیار علیزاده نسبت داد، باید از علیرضا قربانی هم نام برد، اصلا قصد اغراق ندارم اما باید بگویم که علیرضا قربانی برای این آلبوم زحمت کشید و این نکته از آنجایی شروع می شود که به من اعتماد کرد و گفت «حریق خزان» و «ارغوان» را بخوانیم. «ارغوان» شعری است که بسیار معروف است، اما تا آن جایی که من می دانم هیچ آهنگسازی تا به حال روی این شعر کاری نساخته بود. اما قربانی این ریسک را می پذیرد و این کار را می خواند. قطعه «بی قرار» را که بعد از «ارغوان» محبوب ترین کار آلبوم است را خود آقای قربانی شعرش را پیشنهاد داد. همین که علیرضا قربانی می پذیرد در آلبومی که با صدای او قرار است منتشر شود، دو قطعه بی کلام قرار بگیرد آن هم از نوع موسیقی جدی نشان از همراهی او دارد. حتی آقای اسفندیاری و موسسه آوای باربد هم با حمایت مالی از مجموعه و هم با کار کارشناسی شده، آلبومی را که از ماه ها قبل آماده انتشار بود را در بهترین زمان وارد بازار کردند. اینها همه عواملی هستند که دست به دست یکدیگر دادند تا «حریق خزان» به موفقیت برسد، درست است که «حریق خزان» به نوعی موفق ترین آلبوم موسیقی در این چند سال اخیر است. اما این موفقیت نباید تنها به حساب مهیار علیزاده نوشته شود و نکته مهمی که باید به آن اشاره کنم این است که اگر خواننده آلبوم شخص دیگری جز علیرضا قربانی بود، این آلبوم به این موفقیت دست پیدا نمی کرد، نمی خواهم دیگر خواننده های موسیقی را با آقای قربانی مقایسه کنم، مساله این نیست! واقعیت این است که علیرضا قربانی خیلی در موفقیت این آلبوم نقش داشته است.


شما قطعات آلبوم را بر اساس صدای علیرضا قربانی نوشتید؟


دقیقا «حریق خزان» را برای صدای علیرضا قربانی نوشتم. پروسه تولید به این شکل بود که علیرضا قربانی یکی از قطعات را به عنوان نمونه شنید و بعد قرار شد آلبوم را بخواند، بعد از این من بیش از شش ماه فقط صدای علیرضا قربانی را شنیدم، تا بتوانم بهترین رنگ صدای او را بگیرم. من صدای او را در نظر گرفتم و قطعا این آلبوم برای صدای او نوشته شده است. درخصوص علیرضا قربانی باید بگویم کمتر هنرمندی با اخلاق حرفه یی او دیده ام و قطعا این کار را برای من سخت می کند، وقتی قرار باشد با خواننده های دیگر کار کنم.

امیر بهاری

رضا منصور خانکی

برگرفته از: روزنامه اعتماد
گردآوری و تنظیم:گروه فرهنگ و هنر پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/artandculture

مروری بر دیگر مطالب 'مصاحبه ها'

مطالب پیشنهادی:
تازه های مصاحبه ها