mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
فرهنگ و هنر
فرهنگ و هنر > عکاسی >گفتگو با یک هنرمند درباره زنده‌یاد «صادق تیرافکن»

گفتگو با یک هنرمند درباره زنده‌یاد «صادق تیرافکن»

بخش:عکاسی

عباس کوثری درباره صادق تیرافکن گفت: آرزوی قلبی‌اش کمک به جوانان فعال در زمینه هنر و بالندگی هرچه بیشتر عکاسی و هنر مفهومی در ایران بود.

عباس کوثری عکاس و از دوستان صادق تیرافکن درباره زنده‌یاد تیرافکن گفت: او خیلی به تئاتر علاقه‌مند بود، اوایل دهه 60 در اهواز تئاتری کار می‌کرد در کنکور شرکت کرد، در رشته عکاسی دانشگاه تهران قبول شد و کار حرفه‌ای را از اواخر دهه 60 آغاز کرد.

کوثری درباره به روز بودن آثار تیر افکن گفت: او خیلی سفر می‌رفت و به دلیل پیگیری‌هایش با هنر روز و جدید دنیا و با هنرمندان مطرح امروزی آشنا بود.

وی افزود: تیرافکن جزء اولین کسانی بود که سال 74 در زمینه ویدئو آرت و اینستالیشن آرت نمایشگاه برگزار کرد و بعدها در موزه هنرهای معاصر تهران نمایشگاه کانسپچوال آرت برپا کرد.

کوثری افزود:وی در کارش در متریال هم نوآوری می‌کرد و تا قبل از به وجود آمدن سیستم دیجیتال عکس‌هایش را با تجربه‌های جدیدی در معرض تماشای مخاطبانش قرار می‌داد.

 

 

همچنین ارتباطش با هنر دنیا باعث به روز شدن و پیشرفت کارش می‌شد. وی جزو اولین کسانی بود که در هنرهای مدرن و روز جهان صاحب نام شد و چون همواره در حال یادگیری بود با اکثر هنرمندان دنیا دوست و آشنا بود.

عباس کوثری، تیرافکن را جزء هنرمندان با استعداد ‌، پرانرژی و فعال جامعه هنری خوانده و افزود: او باعث شده بود هنر عکاسی و مفهومی ایران به دنیا شناسانده شود و به پیشرفت آن کمک می‌کرد به همین دلیل فقدانش باعث ضایعه هنری است .

او با خواندن جوانان برای ادامه راه تیرافکن گفت: جوانان با دقت در آثار تیرافکن می‌توانند کارهای او را ادامه دهند و با الگو گرفتن از او رشد بیشتری داشته باشند.

 

 

او جوانان را بسیار دوست داشت و خیلی به آنها کمک می‌کرد و همواره می‌گفت، ما همه با هم رشد و تجربه می‌کنیم و امیدوار بود کارهایش دیده شود و جوانان هم کارهایش را ادامه و باعث ترقی شوند.

آرزوی قلبی‌اش این بود که هنر عکاسی و مفهومی ترقی یافته، شناسانده شده و باعث پیشرفت شود.

کوثری درباره زمان تشییع پیکر تیرافکن گفت: پیکر ایشان پس از انتقال به تهران تشییع خواهد شد و این کار به خاطر مسائل اداری چند روز طول خواهد کشید.

 

 

وی افزود: برای این کار با خانواده‌اش در ارتباط هستیم .

کوثری درباره بیماری تیرافکن گفت: عارضه تومور مغزی او از شش هفت سال پیش شروع شده بود. درمان را در کانادا شروع کرد و تا سال پیش تحت نظر پزشک بود. سال گذشته تومور باز شروع به رشد کردن نمود و تا شش ماه پیش در تهران، زیر نظر پزشکان تحت معالجه بود و چون کار معالجه از راه دور سخت بود، شش ماه پیش برای شیمی درمانی به کانادا رفت؛ متاسفانه درمان خیلی مفید واقع نشد، اوایل سال 92 مدتی در تهران بود ولی با وخیم شدن حالش به کانادا برگشت ولی متاسفانه حالش بدتر شد.سه چهار روز بستری شد و دیروز حوالی ظهر در تورنتو درگذشت.

 

 

درگذشت وی را به همه جامعه هنری تسلیت می‌گویم، تیر افکن هنرمندی مستقل بود و هنرش را با دانش، تجربه، سواد و انرژی مثبت همواره به پیش می‌برد.

گروه فرهنگ و هنر سیمرغ درگذشت این هنرمند برجسته را به خانواده و جامعه هنری کشور تسلیت عرض می‌نماید.

برگرفته از: ایسنا
گردآوری و تنظیم:گروه فرهنگ و هنر پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/artandculture

مروری بر دیگر مطالب 'عکاسی'تازه های عکاسی