mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
فرهنگ و هنر
فرهنگ و هنر > تئاتر >آيدا كيخايي: استفاده ابزاري از بازيگر سينما سوءاستفاده محسوب مي‌شود

آيدا كيخايي: استفاده ابزاري از بازيگر سينما سوءاستفاده محسوب مي‌شود

بخش:تئاتر

نشست رسانه‌ای نمایش «شام با دوستان» ۵ خردادماه با حضور آیدا کیخایی (کارگردان)، احمد ساعتچیان، امیر دلاوری، بهناز جعفری و نیکی کریمی(بازیگران اثر)، زهره جواهری (مترجم متن) و محمد قدسی (دستیار کارگردان) در تماشاخانه ایرانشهر برگزار شد.
به گزارش سایت ایران تئاتر، آیدا کیخایی در معرفی این اثر نمایشی گفت: نمایش «شام با دوستان» نوشته دونالد مارگولیز پس از ۶۴۵ اجرا و دریافت ۹ جایزه مختلف، با ترجمه زهره جواهری برای اولین بار در ایران روی صحنه می رود.
وی افزود: از آنجا که نمایش، شباهت زیادی به آثاری که توسط گروهمان به اجرا درآورده بودم، داشت و از موضوعی مهم برخوردار بود، تصمیم گرفتم این اثر را برای اجرا انتخاب کنم.

 


وی اذعان کرد: تصمیم به تولید این اثر نمایشی به چندین سال پیش باز می گردد که متن اصلی اثر توسط محمد یعقوبی خوانده شد و با ترجمه اثر، امکان اجرای آن در ایران فراهم شد.

 


نیکی کریمی که با حضور در گروه بازیگران نمایش «شام با دوستان» اولین تجربه بازی در تئاتر را کسب کرده است، درخصوص این همکاری گفت: همیشه با تماشای تئاتر احساس خفگی می کردم و با وجود اینکه آثار نمایشی کمی را به تماشا نشسته ام به خاطر اینکه در زمان اجرای تئاتر همچون سینما امکان خروج از سالن وجود نداشت، تمایلی به تئاتر نداشتم، بنابراین حضور و همکاری در یک اثر همواره باید دارای شرایط مناسبی همچون متن جذاب می بود. تا پیش از نمایش «شام با دوستان»  با چنین متنی روبرو نشده بودم.

 


وی خاطرنشان کرد: آشنایی با کیخایی به اجرای نمایشی که در گذشته به صحنه برده بود باز می گشت که باعث شد پس از تماشای اثر به تحقیق بپردازم. ارائه پیشنهاد همکاری از سوی وی موضوع بسیار عجیبی برایم بود، اما با توجه به شناختی که نسبت به سابقه و آثار وی داشتم، تصمیم گرفتم در این نمایش به عنوان بازیگر به ایفای نقش بپردازم.  کریمی افزود: من به ادبیات مدرن علاقه زیادی دارم و متن نمایش «شام با دوستان» نیز مدرن است. همه این موارد از جمله عواملی بود که باعث حضورم در کار شد.

 


سپس آیدا کیخایی در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر نحوه بداهه پردازی و خلاقیت بازیگران گفت: از آنجا که من یک بازیگرم در طول مدت تمرین نمایش به آزادی بازیگر توجه زیادی می کنم تا فرد بتواند خلاقیت خود را بروز دهد.
امیر دلاوری یکی دیگر از بازیگران این اثر نمایشی درخصوص حضورش در این کار گفت: یکی از آرزوهای من کار با این افراد است، زیرا این گروه نمایشی دغدغه های اجرای نمایش دارند و تئاتر برای آنها مهم است. البته این صرف تولید یک اثر یا اجرای آن بر صحنه نیست، بلکه جدیت و تحقیق کردن درباره موارد مختلف از نکات حائز اهمیت در این گروه است.

 


بهناز جعفری در ادامه این نشست افزود: از آنجا که تمامی تصاویر خوب آثار گذشته ام به نمایش های محمد یعقوبی باز می گردد، این همکاری را آغاز کردم و از اینکه در اجرای این نمایش به عنوان بازیگر حضور دارم، خوشحالم.
جعفری درخصوص پیشینه آشنایی اش با کریمی یادآور شد: پیش از این در یک فیلم با نیکی کریمی همکاری داشتم و با حضور وی در این گروه متوجه شدم کریمی انرژی زیادی را برای نمایش صرف می کند و تلاش خوبی دارد و در این اثر برخلاف حس همیشگی ام احساس می کنم انسان شکننده ای که باید خیلی از چیزها را رعایت کند نیستم، بنابراین از این حضور راضی و خوشحالم.

 


سپس آیدا کیخایی درباره بازیگری تئاتر و اینکه با کارگردانی نمایش «شام با دوستان» تمایلی برای حضور روی صحنه دارد، گفت: من تا الان خودم را بازیگر می دانم و با وجود اینکه ادعایی در حوزه بازیگری و کارگردانی ندارم، تمایل داشتم در حیطه دیگر تئاتر هم به فعالیت بپردازم؛ بنابراین چندین سال روی کارگردانی تمرکز کردم که با ورود به دوره کارشناسی ارشد کارگردانی تئاتر و آموزش های آکادمیک، حضور در این بخش را از سال ۸۸ آغاز کردم. با این وجود قصد ندارم بازیگری را کنار بگذارم و فکر می کنم بازیگری حرفه اصلی من در تئاتر است.

 


وی که با اجرای نمایش «شام با دوستان» چهارمین تجربه کارگردانی خود را کسب می کند، درخصوص حضور بازیگران چهره سینما در حوزه تئاتر توضیح داد:: با توجه به سخن مهتاب نصیرپور، استاد دانشگاهی ام، معتقدم ما یک بازیگر خوب و یک بازیگر بد داریم. بازیگر خوب کسی است که از عهده نقش خود بر می آید، اما بازیگر بد با حضورش تنها تجربه کسب می کند.

 


کیخایی تصریح کرد: استفاده ابزاری از بازیگر سینما، سوءاستفاده محسوب می شود؛ اما وقتی از یک بازیگر در جای مناسب و با توجه به یک نقش بهره گرفته شود، اتفاق خوبی رخ خواهد داد.
وی افزود: اگر نمایشی از کیفیت لازم برخوردار نباشد، طبیعی است که نمایش گیشه خود را از دست می دهد؛ بنابراین حضور بازیگران در این نمایش با توجه به نقش آنان و تلاشی است که انجام می دهند.

 


احمد ساعتچیان در پایان درخصوص عدم حضورش در سال های اخیر در حوزه نمایش، بیان کرد: حدود دو سال اجرای نمایش خاصی را برعهده نداشتم. در این بین نمایش «درخت بلوط» وحید رهبانی را اجرا کردم و دلیل همکاری ام هم در نمایش «شام با دوستان» به خاطر متن قوی و اطمینانی بود که پیش از این، از همکاری با کیخایی کسب کرده بودم.

برگرفته از: ایران تئاتر
گردآوری و تنظیم:گروه فرهنگ و هنر پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/artandculture

مروری بر دیگر مطالب 'تئاتر'تازه های تئاتر