mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
فرهنگ و هنر
فرهنگ و هنر > کتاب و نشر >غزلیات شمس به روایت غلامحسین ابراهیمی دینانی منتشر شد

غزلیات شمس به روایت غلامحسین ابراهیمی دینانی منتشر شد

بخش:کتاب و نشر

«غزلیات شمس تبریزی به روایت دکتر دینانی» در کتاب «شعاع شمس» به کوشش کریم فیضی منتشر شد.

 


به گزارش خبرنگار ادبیات و نشر خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، کتاب «شعاع شمس» گفت وگوهایی است که کریم فیضی با غلامحسین ابراهیمی دینانی استاد فلسفه درباره «دیوان شمس» انجام داده است.


در مقدمه ای که دینانی بر این اثر نوشته، آمده است: «پاسخ نگارنده این سطور به پرسش های جناب آقای فیضی بالبداهه بوده و فرصت مراجعه به منابع و مراجع و سخن دیگر اندیشمندان در این باب را نداشته ام. آن چه در پاسخ به پرسش ها آمده، حاصل ذوق شخصی و نتیجه اطلاعات مختصر و غیرمنظمی است که در این باب داشته ام. بنابراین احتمال وجود سهو و خطا در این گفته ها بسیار است و ناچار باید در همین جا از خواننده آگاه عذرخواه باشم، ولی در این مسأله نیز تردید نیست که سخنان ژرف و شطح گونه، همواره قابل تفسیر است و آن چه در این اثر آمده، نوعی تفسیر به شمار می آید. البته این تفسیر بر اساس موازین و قوانین تفسیر انجام پذیرفته و آشنایی با نوع تفکر و سنخ اندیشه مولوی، یکی از بزرگ ترین موازین در این باب شناخته می شود. آشنایی با مبانی عرفانی نیز می تواند در این کار نقش عمده و بنیادی داشته باشد.»

 


فیضی نیز در مقدمه این کتاب نکاتی را که به گفته خودش در نگارش این کتاب به آن ها توجه کرده، آورده و سپس نوشته است: «شاید بتوان گفت که «شعاع شمس»، کتابی است عمومی که در عین آکادمیک بودن، در حد وسع و گنجایش خودش، می کوشد جهان فکری مولانا را با رویکردی جدید و با پس زمینه عقلی و فلسفی مورد توجه قرار دهد. با توجه به استادی آقای دکتر دینانی در فلسفه و عرفان اسلامی و توانایی منحصر به فرد ایشان در کاوش ها و تحقیقات مربوط به عارفان بزرگ ایرانی، طبیعی است که این اثر دارای برجستگی هایی باشد که در کم تر جایی می توان به آن ها دست یافت.»


در این کتاب پس از مقدمه مؤلف، مقدمه دینانی و بخش های مواجهه با «مواجهه»، مواجهه با مولانا و مواجهه با شمس تبریزی، گفت وگوی کریم فیضی و غلامحسین ابراهیمی دینانی درباره «دیوان شمس» در ۵۰ بخش آمده است.

 


«آن سوی نام و ننگ»، «وحدت وجود، وحدت شهود»، «می و ساقی چه باشد؟»، «هستی و مستی»، «نور و ظلمت»، «عشق و اختیار»، «حکم و چوگان عشق»، «ریشه در آب»، «تساوی برد و باخت» و «شیطان و جنون و ناموس» از جمله عنوان های بخش های مختلف این کتاب هستند.


«شعاع شمس» در دو جلد ۴۷۱ و ۴۵۶ صفحه یی با قیمت هر جلد ۶۵۰۰ تومان و شمارگان ۲۱۰۰ نسخه توسط انتشارات اطلاعات منتشر شده است.

برگرفته از: ایسنا
گردآوری و تنظیم:گروه فرهنگ و هنر پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/artandculture

مروری بر دیگر مطالب 'کتاب و نشر'

مطالب پیشنهادی:
تازه های کتاب و نشر