mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
فرهنگ و هنر
فرهنگ و هنر > موسیقی > موسیقی فیلم >مجید انتظامی:سینمای ما نمی خواهد برای موسیقی فیلم هزینه کند

مجید انتظامی:سینمای ما نمی خواهد برای موسیقی فیلم هزینه کند

بخش:موسیقی فیلم

«تمام مدت موسیقی گوش می دهم. آهنگ های خودم را هم گوش می دهم. شب ها هم با گوشی موبایلم گوش می دهم، خوابم می برد بیدار می شوم می بینم هنوز هم موسیقی دارد پخش می شود.» اینها را مجید انتظامی می گوید، آهنگسازی که بخشی از موسیقی فیلم های ماندگار ایرانی را ساخته است. او به عنوان یک آهنگساز برجسته مدام نت های ساخته خودش را گوش می دهد تا بتواند آنها را در ذهن خود آنالیزکرده و در ادامه کارش آثار بهتری بسازد. با او درباره موسیقی فیلم هایش و همچنین موسیقی فیلم در ایران به گفت وگو نشستیم.

 


وقتی به موسیقی فیلم های دهه ۶۰ و ۷۰ نگاه می کنیم با آثاری روبه رو می شویم که هنوز در ذهن مردم زنده است و آنها را فراموش نمی کنند، اما به نظر می رسد از اواخر دهه ۸۰ موسیقی فیلم چندان جدی نداشته ایم. نظر شما درباره این اتفاق چیست؟


با این گفته موافق هستم. حدود ده ـ بیست سال پیش موسیقی فیلم ها خیلی درخشان تر بود. شما موسیقی کدام فیلم را در همین سال های اخیر سراغ دارید که ماندگار شده باشد و در ذهن ها زمزمه شود؟ دقیقا در میان موسیقی فیلم های دهه ۶۰ و۷۰ آثاری وجود دارد که مردم هنوز هم آنها را در موبایلشان دارند و زمزمه می کنند، یعنی کارکردهایی جدای از تصویر هم دارند، اما موسیقی فیلم های امروز فاقد این خصوصیت است.

 


چرا این اتفاق افتاده است؟


ببینید سینمای ما نمی خواهد برای موسیقی فیلم هزینه کند. پس در موارد زیادی دنبال آنهایی می رود که با سینتی سایزر و کامپیوتر کار می کنند. آهنگسازها هم همین کار را یاد گرفته اند و همه کارهایشان را کامپیوتری انجام می دهند. بعد صدای دو تا ساز را هم به صورت زنده روی آن می گیرند تا هزینه کم شود. بنابراین کسی که فیلم می سازد، روی موسیقی درست سرمایه گذاری نمی کند. در مرحله انتخاب بازیگر بهترین ها را انتخاب می کنند، چون بازیگر ویترین کارش است. یا در انتخاب فیلمبردار هم با وسواس زیاد عمل می کند، اما به عوامل دیگر که می رسند به سمت صرفه جویی می روند و دیگر عوامل را ارزان تر انتخاب می کنند. آخرش می رسند به موسیقی و دنبال کسی می گردند که با اندک پولی برایشان موسیقی بسازد! نتیجه اش هم می شود همین اتفاقاتی که شاهد آنها هستیم.

 


به نظر شما آیا نیاز است که جایزه مستقلی برای موسیقی فیلم داشته باشیم؟


باید جایزه های دیگری برای همه هنرها تعریف شود. هم اکنون ما یک جشنواره فجر داریم که همه هنرها در آن تعریف شده است. البته این را هم باید بگویم در هیچ کشوری این طور نیست که برای موسیقی فیلم جایزه جداگانه ای در نظر گرفته شود. در دیگر کشورها هم مانند ایران یک مسابقه اصلی وجود دارد که در آن همه بخش های یک فیلم بررسی می شود و یک بخش آن هم موسیقی فیلم است.

 

 


موسیقی فیلم های بسیار خوبی در ایران داریم که مهجور مانده اند و از طرفی موسیقی برخی فیلم های خارجی برای ما ماندگار شده اند، چرا چنین اتفاقی افتاده است؟


چون موسیقی را در چهاردیواری خودمان نگه داشته ایم و آن را به دنیا معرفی نکرده ایم. سعی کردیم فیلم را به همه دنیا نشان دهیم، اما موسیقی را نه.

 

 


دیدگاهی وجود دارد که می گوید موسیقی فیلم خوب، شنیده نمی شود. این در حالی است که اغلب موسیقی فیلم هایی که شما ساخته اید، شنیده می شود. کمی درباره این موضوع توضیح دهید.


من مخالف این دیدگاه هستم، دنیا هم موافق این حرف نیست. در دیگر کشورها هم این دیدگاه نیست. نمونه اش هم فیلم «روزی روزگاری در آمریکا» را ببینید. موسیقی ها درخشان و ملودیک است و شنیده می شود.

 

 


مـــی گــــویــنـد کارگردان های ایرانی برخورد خوبی با موسیقی ندارند. شما با کارگردان ها مشکلی داشتید یا خیر؟


من مدت هاست کمتر موسیقی فیلم کار می کنم، اما یادم است گهگاهی به مشکل بر خورد می کردم. کارگردان ها گاهی تحت تاثیر حرف های صدابردار قرار می گرفتند ولی در مجموع مشکل خاصی پیش نمی آمد که قابل ذکر باشد. من قبل از این که کار را برای ضبط بفرستم بارها ماکت آن را روی سینتی سایزر می ساختم و روی صحنه های مختلف فیلم جابه جا می کردم تا نتیجه کار خوب باشد، اما به نظرم کارگردان حرفه ای به آهنگساز اعتماد می کند و از طرف دیگر برای آهنگساز صاحب سبک و حرفه ای هم مشکلی پیش نمی آید.

 


موسیقی کدام فیلمتان را بیشتر دوست دارید؟


نمی توان به این پرسش پاسخ داد. هر موسیقی یک حس و حالی دارد و شرایط انسان و حال و هوایش مدام در تغییر است. ممکن است زمانی یک موسیقی اکشن و تند و تیز مورد علاقه آدم باشد و در شرایطی دیگر موسیقی نرم و لطیف.

 


نمی توانم بگویم کدام را بیشتر دوست دارم، اما معمولا آدم کارهای آخرش را بیشتر دوست دارد چون جدیدتر است و به حال و هوای آن زمانش نزدیک تر. یعنی هنوز نو است و تم ها و ترکیب بندی سازهایش هم برایش تازه تر است. ولی تا کار تازه ای ساخته شود آن قبلی ها برای آدم تکراری می شود و به گنجینه خاطرات شما می پیوندد.


در کل خیلی روی کارهایم زحمت می کشم و برای بعضی از کارهایم یک سال زمان گذاشته ام. مدام آن را تغییر می دهم، وقتی که تمام می شود یعنی واقعا شیره کار را کشیده ام و عصاره آن باقی مانده است. برای همین از مجموعه کارهایم لذت می برم. یعنی اول باید خودم از کارم لذت ببرم تا به مرحله ضبط برود. تا خودم از کاری لذت نبرم به هیچ عنوان آن را برای ضبط نمی فرستم. آنقدر کار را تغییر می دهم که دور و بـــری هایم مسخره ام می کنند که پیر شدی وسواسی شدی! به نظر من هر کس کاری را جدی یاد بگیرد به آن نگاه علمی خواهد داشت و نمی خواهد از آن به عنوان یک علم سوءاستفاده کند.

برگرفته از: جام جم آنلاین
گردآوری و تنظیم:گروه فرهنگ و هنر پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/artandculture

مروری بر دیگر مطالب 'موسیقی فیلم'تازه های موسیقی فیلم