mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
فرهنگ و هنر
فرهنگ و هنر > موسیقی > موسیقی پاپ >سیروان خسروی؛ اصل برابر کپی

سیروان خسروی؛ اصل برابر کپی

بخش:موسیقی پاپ

سیروان خسروی ادعا می کند که یکی از بهترین تنظیم کننده ها و آهنگسازان موسیقی پاپ است. ادعای بزرگی است اما کسی هم نمیتواند آن را رد کند. اگر نگاهی به آلبوم های پاپی که این روزها منتشر می شود بیندازید، در بیشتر آنها نام سیروان خسروی را به عنوان ترانه سرا، آهنگساز، تنظیم کننده و صدابردار می توانید ببینید.

 


حاشیه ها در مورد آلبوم جدید سیروان خسروی به نام جاده رویاها باعث شده تا این خواننده پاپ چند هفته در صدر اخبار موسیقی پاپ باشد. موسیقی پاپی که این روزها چندان حال و روز خوشی ندارد و مشخص نیست این حاشیه ها چقدر می تواند به آن کمک کند.


● با چه کسانی کار کرده است؟


بدون شک سیروان خسروی یکی از تاثیرگذارترین تنظیم کننده ها در دهه گذشته بوده است. تک و توک خواننده های پاپ هستندکه تا به حال با او همکاری نداشته اند. خشایار اعتمادی، احسان خواجه امیری، شهاب رمضان، بهنام صفوی، زانیار، امید حاجیلی، رضا صادقی، علیرضا قمیشی و مهدی یراحی از جمله خواننده هایی بودند که معروف ترین کارهای خود را با تنظیم سیروان خسروی وارد بازار کردند.

 


سیروان به جز آلبوم های خودش تا به حال ۱۱ آلبوم و نزدیک به ۴۰ تک آهنگ تنظیم کرده است. به غیر از سه آلبوم «تو خیال کردی بری»، «ساعت ۹» و «جاده رویاها» سیروان ۱۱ تک آهنگ هم با صدای خودش منتشر کرده است.

 

● گزیده ای از مصاحبه سیروان


سبک من خیلی جا افتاده تر از آن است که بخواهم با موسیقی فیلم معرفی اش کنم. شاید یکی بخواهد فیلمش را با موسیقی من پرفروش کند اما فکر نمی کنم برعکسش چندان درست باشد. اصلا سینمای ایران چنین ظرفیتی را ندارد که یکی مثل من بخواهد برای آن موسیقی فیلم بسازد.

 


من در یک آلبوم یک نفری، کار ۱۰ نفر را انجام می دهم. بسازم، تنظیم کنم، ضبط کنم و بخوانم. یعنی یک نفری کار همه را انجام می دهم. برای خوانندگان دیگر هم آهنگ می سازم، کنسرت می گذارم، رهبر ارکستر کنسرت هم خودم هستم. گاهی هم موسیقی سریال می سازم. تمام اینها هست، خیلی وقت کم می آورم که به کارهای آلبوم خودم برسم.


می خواهم بهترین ها را برای کار خودم انتخاب کنم. اگر صدابرداری کارهای خودم را انجام می دهم، برای این است که می دانم هیچ کس به خوبی خود من نمی تواند این کار را انجام دهد.


من قبل از اینکه خواننده باشم، آهنگساز و تنظیم کننده هستم. اصلا به خاطر همین بین مردم و مخصوصا موسیقی دان ها معروف شدم. دوست دارم که این کار را ادامه دهم و چاره ای به غیر از این ندارم. شما اگر یک عمر سوار بنز باشید دیگر راضی نمی شوید سوار پیکان شوید.

 


من در حرفه خودم اگر بهترین نباشم، اما همیشه بین بهترین ها بودم و هستم. بهترین آهنگ های ۱۰ خواننده معروف پاپ را که این روزها زیاد شنیده می شوند من تنظیم کردم. من بدون موسیقی خودم هیچ چیزی نیستم. این موسیقی که خودم می سازم در کنار صدایم این پکیج را درست می کند که مخاطبان دوست دارند و هیچ وقت نمی توانم کارهایم را بدهم دیگران بسازند یا تنظیم کنند. اصلا چنین چیزی غیرممکن است. شما هیچ وقت نخواهید دید کاری که من خودم خواندم را دیگران آهنگسازی یا تنظیم کرده باشند.

 

● سیروان از کجا آمد؟


غیر از آن دوران چهار ساله ای که پیش اوی جونیو موسیقی و نواختن کیبورد را یاد گرفت، اولین آموزش ها و فعالیت حرفه ای اش را از ۱۶ سالگی پیش کاوه یغمایی شروع کرد. اول ها هم کارشان با سه تا دیگر از دوستانش این بود که کارهای بیتلز، پینک فلوید و ... را تقلید و به صورت زیرزمینی اجرا می کردند. این شروع فعالیت حرفه ای سیروان بود و از همینجا می توان حدس زد که از ابتدا هم یک کاور کن حرفه ای بوده است. بعد از آن سیروان به گروه کاوه یغمایی رفت و برای اولین و آخرین بار به عنوان نوازنده کیبورد روی صحنه حضور پیدا کرد. سال های ۷۹ و ۸۰ برای اولین بار نام سیروان خسروی بر سر زبان ها افتاد.

 


مهمترین عامل در وارد شدن سیروان به عرصه موسیقی حضور و آشنا شدن او با مراحل ضبط آلبوم (مترسک) کاوه یغمایی بود. آلبوم مترسک محرک اصلی سیروان برای شروع آهنگسازی و بیان ایده ها و افکار موسیقی اش بود. سیروان از سال ۱۳۷۹ در آلبوم های بسیاری از خوانندگان به عنوان صدابردار، ناظر ضبط، تنظیم کننده و آهنگساز حضور داشت تا اینکه پس از آشنایی با امید اطهری نژاد در سال ۱۳۸۰، مراحل تهیه اولین آلبومشخصی خود با نام «تو خیال کردی بری» را شروع کرده و پس از مجوز گرفتن از وزارت ارشاد در سال ۱۳۸۴ موفق به انتشار آن شد. با اینکه آلبوم «تو خیال کردی بری» فروش چشمگیری نداشت اما سیروان از اینکه توانسته بود سبک مورد علاقه اش را که تحولی در آهنگسازی، تنظیم، اجرا، میکس و مسترینگ بود به گوش مردم برساند راضی و خوشحال بود.


سیروان، مراحل ساخت دومین آلبوم خود با نام ساعت ۹ را از سال ۱۳۸۴ آغاز کرد و بعد از چهار سال آن را در اردیبهشت ماه ۱۳۸۸ منتشر کرد. در اسفند ماه ۱۳۸۸ سیروان خسروی برای اولین بار کنسرت خود را برگزار کرد که با استقبال فوق العاده طرفدارانش مواجه شد. در سال ۱۳۹۰ با خواندن و تنظیم و آهنگسازی و تیتراژ و موسیقی متن سریال ساختمان پزشکان در بین عامه مردم شناخته تر شد. در تابستان ۱۳۸۹ در فیلم سوت پایان نیکی کریمی در حضوری کوتاه در نقش خود ظاهر شد. سیروان از آبان ماه ۱۳۹۰ تا همین چند وقت پیش به دلایل نامعلومی از سوی دفتر موسیقی وزارت ارشاد ممنوع الکار بود.

 

● تنظیم کننده خلاق یا کپی کار حرفه ای؟


در طول سال های فعالیت سیروان در نقش آهنگساز و تنظیم کننده همیشه این اتهام به او وارد شده است که بسیاری از کارهایش کاور هستند و فقط با تغییرات کوچکی ایرانیزه شده اند. البته سیروان جایی هم تا به حال این قضیه را تایید یا تکذیب نکرده است و بالعکس در خیلی از مصاحبه هایش گفته است که فقط موسیقی خارجی گوش می کند و خیلی از ایده هایش را از این موسیقی ها می گیرد. مسائلی که در مورد کاور بودن قطعه دوم این آلبوم مطرح شده از همین دست شایعه هاست.

 


به عقیده بعضی ها کاور کردن اصلا کار بدی نیست و اتفاقا کاور خوب و درست یکی از سخت ترین کارهای دنیاست که در بازار جهانی هم کار متعارفی است اما چند نکته مهم وجود دارد. اول اینکه کاور کردن در فرهنگ ایرانی حداقل کار پسندیده ای نیست. دوما سوال مهم اینجاست که سیروان چقدر در ایرانیزه کردن این ملودی ها موفق بوده و چقدر کلام را که در همه موسیقی های ایرانی مهمترین رکن یک آهنگ محسوب می شود قربانی این کاور کردن ملودی می کند.

به علاوه در خیلی از موارد که سیروان دست به کپی کاری می زند قطعه اصلی آنقدر معروف است که بالاخره خواصی در موسیقی آن را شنیده باشند و مچ آقای آهنگساز و تنظیم کنده را بگیرند. این دستاوریزی است برای کسانی که چندان دل خوشی از این موسیقی دان پرحاشیه ندارند و با این بهانه تمام کارهای او را کاور و تقلید می دانند.


با این استدلال خیلی ها سیروان را اصلا موسیقی دان خوبی نمی دانند و فقط در حد یک کپی کار حرفه ای می شناسند. مسئله ای که در مورد عکس جلد آلبومش هم افتاد. کاوری که خیلی زود معلوم شد کپی از یک کاور آلبوم نسبتا معروف خارجی بوده.

برگرفته از: روزنامه هفت صبح
گردآوری و تنظیم:گروه فرهنگ و هنر پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/artandculture

مروری بر دیگر مطالب 'موسیقی پاپ'تازه های موسیقی پاپ