mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
فرهنگ و هنر
فرهنگ و هنر > موسیقی > خوانندگان >رضا یزدانی، دروازه​بانی که خواننده شد!

رضا یزدانی، دروازه​بانی که خواننده شد!

بخش:خوانندگان

اتفاقی که باید بیفتد می افتد. حتی اگر ماجراهای زندگی در ظاهر همه چیز را به سمت دیگری ببرد. برای رضا یزدانی آن اتفاق اصلی، حضور در عالم موسیقی بود که افتاد. در روزهایی که باید درس می خواند تا سنت اهمیت به تحصیلات درخانواده همچنان ادامه داشته باشد. تا روزهایی که به دلیل علاقه قلبی سراغ مستطیل سبز رفت و چند صباحی درون دروازه ایستاد اما اتفاق اصلی همان طور که می دانید، موسیقی بود که از همان روزهای اول زندگی تاثیرش را روی مهمانان این شماره «اولین ها» گذاشته بود. از همان لحظه ای که سازدهنی به دهان گرفت تا موقعی که گیتار به دست با استعداد شگرفش در موسیقی همه را غافلگیر کرد. رضا یزدانی باید به موسیقی می آمد؛ دلایلش را از زبان خودش بخوانید.

 

 


● از بتهوون و باخ شروع شد

 


وقتی با خواننده های مطرح صحبت می کنیم همگی می گویند از کودکی رؤیای خوانندگی و موسیقی را داشته اند. اما من در خانواده ای بزرگ شده ام که هنری نبود. پدرم پزشک است؛ بنابراین مثل کسانی نبودم که از کودکی بین اهالی هنر بزرگ شده باشند و در اطراف شان یک نفر ساز بزند و شخص دیگر بخواند. درواقع ارتباطی که از بچگی با موزیک داشتم این بود که مانند پدر و مادرم موسیقی خوب کلاسیک و فاخر گوش می کردم؛ آنها آدم هایی نبودند که آهنگ های شیش و هشت گوش دهند؛ همین مسئله باعث شد فضایی به وجود بیاید که سابقه شنوایی موسیقی من به موسیقی غربی کلاسیک مثل موتزارت، بتهوون و باخ عادت کند. اگر هم می خواستیم موزیک پاپ گوش دهیم، پاپیولار سنگین گوش می دادیم تا اینکه کلاس اول دبیرستان یک دستگاه کیبورد خریدم و یک سال با آن تمرین کردم. البته سازدهنی هم می زدم. کلاس سوم دبیرستان یکی از دوستانم از آلمان برایم یک گیتار هدیه آورد. این را هم بگویم که پدرم اجازه نمی داد درگیر موسیقی شوم؛ او می گفت باید درست را بخوانی؛ به خصوص که خیلی درگیر فوتبال هم بودم. آن روزها دروازه بان تیم کشتیرانی بودم ولی همیشه در ذهنم این بود که یک روز به طور جدی موسیقی را دنبال کنم و بخوانم. پدرم به من گفته بود باید دانشگاه قبول شوی و بعد بروی سراغ دنبال کردن موسیقی.


● من و مهندسی چوب و کاغذ

 


سال ۷۱- ۷۰ موسیقی جدی ای وجود نداشت؛ نه کنسرتی برگزار می شد و نه موسیقی به شکل امروزی برای مردم اهمیت داشت. خب طبیعی است که پدر و مادرم تصور می کردند موسیقی نمی تواند آینده روشنی را برایم رقم بزند؛ به همین دلیل از من خواستند در کنار درسم به موسیقی ادامه دهم. من به واسطه پدرم در رشته مهندسی چوب و کاغذ تحصیل کردم. درواقع به دانشگاه رفتم که بتوانم با خیال راحت موسیقی کار کنم.


● گرم کردن صدا!

 


زمانی که من موسیقی را شروع کردم فرشید اعرابی یک گروه داشت که کارهای خوب غربی را کاور می کردند. وقتی صدای من را شنید و کارهای انگلیسی که می خواندم را گوش داد به من گفت: بیا خواننده گروه ما شو، من یکدفعه وارد فضایی حرفه ای شدم. با کسانی شروع کردم که چند سال به صورت حرفه ای کار کرده بودند. آن موقع خیلی ها در جلسات تمرین ما حاضر می شدند. آقای بهروز خانه آباد که خواننده سمفونی تالار رودکی است، آن موقع با من سلفژ کار می کرد. او به من می گفت همین طور شروع به خواندن نکن؛ اول صدایت را گرم کن و یک ساعتی برای گرم شدن صدایم با من کار می کرد. در واقع آغاز موسیقی من از تمرین زیرزمینی هایی بود که انجام می دادم.

● الگوهای من؛ پینک فلوید و فرهاد


اولین و بزرگ ترین انگیزه ات برای خوانندگی چه بود؟

 


علاقه بسیار زیاد من برای اینکه بتوانم کارم را تولید کنم و ارائه دهم. یکسری آکورد که اوایل یاد گرفته بودم، شعرهایی هم گفته بودم و همان موقع شروع کردم روی اشعار مولانا آهنگ ساختن و کار کردن. دوست داشتم از صدای خودم استفاده بهینه کنم. اگر این را به حساب تعریف نگذارید، من از همان اول کار دوست داشتم یونیک بوده و امضای خودم را داشته باشم.


خواننده یا شخص خاصی بود که به عنوان الگو بخواهی راه او را دنبال کنی؟

 


یکسری گروه غربی مثل پینک فلوید الگوی من بودند. از بین خواننده های ایرانی هم مرحوم فرهاد را الگو قرار دادم.


● می خواهم خودم باشم

 


در این سال ها هیچ وقت پیش آمد از مسیری که انتخاب کرده ای ناامید شوی؟


خیلی مواقع برایم پیش آمد و حسابی اذیت شدم. چون سبک موسیقی من طوری بود که همه نسبت به آن گارد داشتند. البته کار من کم کم مورد قبول مردم قرار گرفت و طرفدار پیدا کرد.

 


قبل از اینکه اولین آلبومت منتشر شود فکر می کردی مخاطب بتواند تا این حد با آن ارتباط برقرار کند؟


قبل از اینکه اولین آلبومم را منتشر کنم ۲ سال تئاتر کار کردم؛ اولین آلبوم من «شهر دل» سال ۷۹ منتشر شد. ۲ تئاتر در سال ۷۸ و ۷۷ کار کردم؛ اولین کارم «دادگاه جنجال برانگیز» بود و دومی «اگر باران بخواند». در آن تئاترها هم می خواندم و هم موسیقی شان با من بود. برای من به عنوان کسی که تازه شروع به کار کرده است خیلی سخت بود که یکدفعه در سالن اصلی تئاتر شهر اجرا کنم چون مقابل هزار نفر به عنوان نوازنده دوره گرد ساز زدن و خواندن کار آسانی نبود. اما همیشه امید داشتم که جایگاهی برای خودم حتی اگر شده در گوشه ای، درست کنم که فقط برای من باشد و هرکسی نتواند به آن دست ببرد. نمی گویم جایگاه بالایی می خواستم اما جایگاهی را ایجاد کردم که متعلق به خود من است، نوع گویشم، نوع ترانه هایی که می خوانم و تنظیم آن متعلق به من است.

 


در اولین اجرای زنده ات چه حسی داشتی؟


خوشبختانه اولین کنسرتی که اجرا کردم جزء بزرگ ترین کنسرت های این سرزمین است. کنسرت یونیسف سال ۷۸ که کستینگ آن را خود من پیشنهاد دادم. از یونیسف سراغ من آمدند و گفتند: در نظرسنجی ای که از بچه های ایران گرفتیم، شما رای بیشتری آوردید؛ می خواهیم با شما در کنار چند خواننده دیگر یک کنسرت بزرگ برای حمایت از بیماران ایدزی برگزار کنیم. این کنسرت با حضور من، مانی رهنما، مهران مدیری و علیرضا عصار ۶ شب در سالن «وزارت کشور» برگزار شد. حدود ۲۰ هزار نفر در این ۶ شب در کنسرت حاضر شدند و از کار ما استقبال کردند. واقعیت این است که در روز اول و دوم اجرا حسابی اضطراب داشتم. جالب اینکه شروع اجرای تئاترم هم هزار تماشاچی داشت. شروع کنسرت من هم روبه روی ۳هزار نفر در یک فستیوال بزرگ بود. قبول دارم که در اولین اجرایم صدای خاصی داشتم که به مرور برطرف شد.

 


● روزی ۱۲ ساعت کار می کنم


هنوز که هنوز است آزمون و خطا دارم. این پروسه برایم جالب است و هرقدر هم جلوتر می روم جالب تر می شود. فاصله آلبوم هایم خیلی کمتر شده و برعکس، میزان کاری که در شبانه روز انجام می دهم بسیار بیشتر شده است. یک زمانی روزی ۲ ساعت تمرین می کردم اما الان بعضی روزها ۱۲ ساعت برای آلبومم کار می کنم. راستش هنوز برای خوانندگی و موسیقی شوق دارم.

برگرفته از: مجله زندگی ایده آل
گردآوری و تنظیم:گروه فرهنگ و هنر پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/artandculture

مروری بر دیگر مطالب 'خوانندگان'

تازه های خوانندگان