mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
فرهنگ و هنر
فرهنگ و هنر > موسیقی > خوانندگان >روایت قاسم افشار از آلبوم جدیدش-سکوت خیس

روایت قاسم افشار از آلبوم جدیدش-سکوت خیس

بخش:خوانندگان

«پس از مدتی دوری، ترجیح دادم آلبوم جدیدم را با فضایی متفاوت و به روز روانه بازار کنم امیدوارم رضایت مخاطبان را به همراه داشته باشد».ترانه های آلبوم جدید توسط بابک صحرایی، داریوش شهریاری، پگاه موسوی، مریم اسدی و افشین مقراضی سروده شده اند و دکتر محمدرضا چراغعلی، تورج شعبانخانی، شهاب اکبری، بهروز لطفی پور، امین قباد، امیر عباس حسن زاده، افشین مقراضی، بهروز علی یاری و بهرنگ قدرتی، ساخت موسیقی این اثر را به عهده داشته اند.گفتنی است قطعه خاطره انگیز «وقف پرنده ها» که از معروف ترین آثار قاسم افشار به حساب می آید، با تنظیم جدید و مدرن بهروز لطفی پور در این آلبوم قرار گرفته است. لطفی پور همچنین میکس و مسترینگ قطعات آلبوم «سکوت خیس» را انجام داده است.از قاسم افشار پیش از این آلبوم های «خواب گریه ها»، «قرمزته»، «برای خاطر تو» و «بازیگر» به بازار آمده بود.

 

 


● دوران ما غیرقابل مقایسه است

 


واقعا ما فضای موسیقی دوران خودمان را نمی توانیم با فضای موسیقی امروز مقایسه کنیم. چون در واقع نه ترانه هایی که امروزه کار می شود شبیه کارهای ماست و نه موسیقی ها و تنظیم ها رنگ و بویی از شکل و فرم سابق در خود دارد. آهنگ هایی که این روزها ساخته و پخش می شود کارهایی کاملا متفاوت با فضاهایی متفاوت تر است. کارهایی که آن زمان تولید و پخش می شد تعصب و تعهدی با خود داشت که شناسنامه کار را تشکیل می داد اما متاسفانه در آثار جدید هیچ اثری از تعهد و تعصب که از نظر من پایه کار هنری است دیده نمی شود و به وضوح داریم همه روزه می بینیم که با این همه حجم بالای کار تولیدی و تعداد بی شمار خوانندگان آنها روز به روز تعداد کارهای خوب کمتر و محبوبیت آنها موقتی تر می شود.


● اولین اجرا؛ بهترین کار

 


«وقف پرنده ها» اولین کار اجرا شده من به طور حرفه ای بود که در واقع معرفی خوبی برای من در جامعه موسیقی به حساب می آمد. این کار از طریق واحد موسیقی سازمان صدا و سینما برای اجرا در اختیار قرار گرفت.


این قطعه به علاوه چند کار انگشت شمار دیگری که همزمان با این اثر ساخته و پخش می شدند در آن دوران تازگی عجیبی در فضای کلی موسیقی داشت که از رسانه ملی پخش و شنیده می شد. شعر این کار از سروده های محمدعلی شیرازی و آهنگسازی آن بر عهده اکبر آزاد بود با تنظیم زیبای بهروز صفاریان که کار را شنیدنی تر کرد.

 


● فاکتورهای شنیده شدن


من «وقف پرنده ها» را بسیار دوست داشتم و این قطعه چه از لحاظ شعر و چه از لحاظ ملودی تنظیم، کاری بود که در آن زمان واقعا هیچ کاری به اندازه آن شنیده و محبوب نشد. اما این شنیده شدن مدیون چند عامل بود که مهم ترین آن شگفتی تولید چنین اثری با این همه ویژگی متفاوت در فضای موسیقی دهه ۷۰ بود. زیرا تقریبا همه متعجب و مسحور شنیدن کارهایی با این شکل و شمایل از طریق رسانه ملی شده بودند که پیش از آن هیچ خبری از آن نبود. دلیل دیگر آن حرفه ای بودن کار است. به جرات می توانم بگویم که «وقف پرنده ها» کاری قوی و دوست داشتنی و به لحاظ فاکتورهایی مثل ترانه، ملودی و تنظیم پرقدرت بود.بنابراین همه عوامل در آن شرایط نبود موسیقی دست به دست هم دادند تا آن کار در زمان خود حسابی گل کند.اما این را نباید فراموش کنیم که مهم ترین مسئله بعد از حرفه ای و زیبا بودن عوامل آن قطعه، پشتوانه خوب پخش آن کار بود. یعنی کار در زمان خود آنقدر خوب پخش شد که بالطبع وقتی کاری خوب پخش شود خوب هم شنیده و شناخته خواهد شد. در واقع همین ها عامل اصلی شناخته شدن من در دنیای موسیقی از طریق رسانه محسوب می شود.

 


● با افزایش کارها، حمایت ها کم رنگ شد


در آن سال ها با نبود ماهواره و شبکه های مختلف برون مرزی کارهای داخلی به خوبی حمایت و شنیده می شد و به دلیل حمایت خوبی که از این کارها صورت می گرفت خود هنرمند و آثارش پررنگ تر مطرح می شد.اما درست برعکس، امروزه که ما با هجوم شبکه های رنگارنگ ماهواره ای و حجم و سرعت بالای تولید کارها مواجه هستیم حمایت از کارهای داخلی هر روز کمرنگ و کمرنگ تر می شود. با وجود این اتفاقات، موسیقی بی کیفیت تولید و به خوبی معرفی می شود. در عوض هیچ اتفاقی برای رشد موسیقی نمی افتد.پخش کار و بستر ارائه آن مهم ترین عامل شنیده شدن اثر است. چون در واقع حکم یک ویترین را برای کار یک هنرمند دارد.

 


بنابراین عدم آن باعث می شود تا شما بدترین کارها را بشنوید در حالی که آثار ما و هر هنرمند معتقد به کار خود حتی شنیده هم نشود. متاسفانه هیچگاه در این چند سال اخیر حمایتی که باید در جهت پخش از کارهای فاخر تولید داخل به عمل می آمد اتفاق نیفتاده و همین خود ضربه بزرگی را به جامعه موسیقی به خصوص کارهای خوب تولید داخل وارد می کند.دوستانی که باید حمایت کنند و نمی کنند ضربه بزرگی به کارهای خوب می زنند و به این ترتیب آینده خوبی را برای نسل خوب موسیقی پاپ نمی توان متصور شد.


● موسیقی رشد مثبتی نداشته

 


از نظر من در این چند سال اخیر اتفاق چندان خوبی برای موسیقی پاپ نیفتاده و قطعا به جای پیشرفت کاملا پسرفت داشتیم. دلیل آن این است که کارهای خوب تولیدشده از دوستان هنرمند متاسفانه با بی رحمی شنیده نشده و در عوض کارهای بی ارزش که به اجبار به گوش همه از هر طریقی رسیده فروخته و شناخته شده اند.من امیدوارم به جایی برسیم که موسیقی پاپ امروز ما همین طور باقی نماند و مسیر بهتری را بعد از این همه فراز و نشیب پیدا و طی کند.


● بود و نبودمان تفاوتی نداشت

 


۷- ۶ سال دوری از فضای موسیقی برای کسی که عاشق موسیقی است اصلا ساده نیست اما فضای موسیقی این سال ها مرا وادار به این سکوت اجباری کرد. با روندی که از سال ها پیش در موسیقی به راه افتاد هیچ وقت از شرایط و اتفاق های آن تا به الان راضی نبودم چون به نظرم به جایی رسیده بودم که احساس می کردم خواندن و نخواندنم یکی است و هیچ تفاوتی نمی کند. این هم فقط به دست من و دیگر دوستان هنرمند فعال در این زمینه درست نخواهد شد بلکه ضعف مدیریتی تولید و ارائه کارها باید به سرعت برطرف شود.اتفاق های ۷- ۶ سال اخیر، نسل ما را در لاک خود فرو برد به طوری که ترجیح دادیم در این آشفته بازار کمتر کار کنیم. من و نسل ما چیزی را از موسیقی طلب نداریم. نسل ما حکم نوک پیکان را برای موسیقی داشت که جاده پیشرو را صاف و هموار کرد تا فضایی را برای موسیقی پاپ و فعالان آن درست کند. این همه هرج و مرج در کارها و بی سروسامانی موسیقی، ما را در این مسیر بی رمق کرده و به نوعی کنار زد.

برگرفته از: زندگی ایده آل
گردآوری و تنظیم:گروه فرهنگ و هنر پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/artandculture

مروری بر دیگر مطالب 'خوانندگان'تازه های خوانندگان