mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
فرهنگ و هنر
فرهنگ و هنر > موسیقی > بزرگان موسیقی ایران >هوشنگ ظریف در تولد ۷۴ سالگی درگیر آلودگی هواست

هوشنگ ظریف در تولد ۷۴ سالگی درگیر آلودگی هواست

بخش:بزرگان موسیقی ایران

«ممنون هستم که به یادم بودید و روز تولدم را تبریک گفتید. اما حالم خیلی خوب نیست. نمی دانم، شاید هم برای همین آلودگی هواست.»

 


این جملات، صحبت های کوتاه هوشنگ ظریف در آستانه روز تولدش است.


۱۶ آذرماه هوشنگ ظریف نوازنده تار و تنبک ۷۴ ساله می شود.

 


هوشنگ ظریف در سال ۱۳۱۷ خورشیدی متولد شد و پس از پایان دوره ابتدایی وارد هنرستان موسیقی شد و از حضور اساتیدی چون موسی معروفی، روح الله خالقی، جواد معروفی و حسین تهرانی بهرمند شد.


پس از فارغ التحصیل شدن در سال ۱۳۳۷ به استخدام وزارت فرهنگ و هنر در آمد و فعالیت خود را به عنوان نوازنده و تکنواز در گروه های مختلفی مانند ارکستر موسیقی ملی، ارکستر صبا و... شروع کرد.

 


او در دوره عالی هنرکده موسیقی از محضر استاد علی اکبرخان شهنازی جهت فراگیری ردیف بهرمند شد. هوشنگ ظریف از سال ۱۳۴۲ به مدت ۱۷ سال به تدریس تار در هنرستان موسیقی پرداخت و از جمله شاگردان وی می توان حسین علیزاده، داریوش طلایی، ارشد طهماسبی و حمید متبسم را نام برد.


هوشنگ ظریف سال ها سولیست تار در ارکسترهای متعدد سازمان ملی وابسته به وزارت فرهنگ و هنر در اجرای برنامه های موسیقی در سازمان رادیو و تلویزیون ملی ایران بود، او اجراهای متعددی با گروه فرامرز پایور داشته است و با این گروه در کشورهای اروپایی و آسیایی زیادی به اجرای موسیقی ایرانی پرداخته است.

 


از دیگر فعالیت های او می توان به نوازندگی تار در برنامه های موسیقی ملی ایران در رادیو تلویزیون ایران به مدت ۲۰ سال، اجرای برنامه های موسیقی اصیل و سنتی ایران در شهرهای مختلف ایران و کشورهای دنیا از جمله آمریکا، شوروی، کانادا، ژاپن، فرانسه، انگلیس، آلمان غربی، ایتالیا، مصر، تونس، مراکش، الجزایر، هندوستان، پاکستان، ترکیه و تمام کشورهای اروپای شرقی همراه با ارکسترهای موسیقی سنتی وابسته به وزارت فرهنگ و هنر سابق اشاره کرد.


ظریف در سال ۱۹۷۳نیز به منظور اجرای برنامه های آموزشی موسیقی سنتی و ملی ایران در بخش موسیقی تعدادی از دانشگاه های آمریکا در سراسر این کشور مسافرت داشته و نیز در فستیوال موسیقی «شانکار لعل» که در سال ۱۹۷۵ در هندوستان برگزار شد، شرکت کرد و در بیست و یکمین فستیوال جهانی موسیقی که در همین سال در فرانسه بر پا شده بود، شرکت داشته است.

 


این نوازنده با شرکت فعال در اجرای کنسرت های متعدد موسیقی ایرانی در وین، پایتخت اتریش موجب شناسایی هرچه بیشتر موسیقی سنتی ایران به این مرکز موسیقی و فرهنگی اروپا شد، سپس در سال ۱۹۸۵ که در فستیوال «اینسبورگ» شرکت کرد، موجب شناسایی و اشاعه موسیقی سنتی ایران شد.


ظریف علاوه بر سمت استادی تار با نواختن سه تار و تنبک آشنایی کامل دارد و شاگردان متعددی را در هنرستان و مؤسسات فرهنگی و کلاس های خصوصی و عمومی تعلیم داده است.

 


او همچنین درجهت تدوین شیوه نوازندگی تنبک با مرحوم حسین تهرانی همکاری داشته که حاصل این همکاری در کتابی تحت عنوان آموزش تنبک به چاپ رسیده است.


دیگر همکاری او در تصحیح ردیف های آوازی مرحوم محمود کریمی، استاد آواز ایران بوده است که تحت عنوان کتاب «ردیف آوازی موسیقی سنتی ایران» به بازار عرضه شده است.

 


او شش سال متوالی عضو هیأت مدیره خانه موسیقی و چهار دوره رییس هیأت مدیره کانون نوازندگان سازهای ایرانی بوده است.

برگرفته از: ایسنا
گردآوری و تنظیم:گروه فرهنگ و هنر پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/artandculture

مروری بر دیگر مطالب 'بزرگان موسیقی ایران'

مطالب پیشنهادی:
تازه های بزرگان موسیقی ایران