mobile menu icon
responsive search icon
منوی پرتال پرشین پرشیا
لوگوی سایت پرشین پرشیا
فرهنگ و هنر
فرهنگ و هنر > موسیقی > گروههای موسیقی ایرانی >یک روز خاطره انگیز با گروه آریان در رستوران

یک روز خاطره انگیز با گروه آریان در رستوران

بخش:گروههای موسیقی ایرانی

گروه پرطرفدار موسیقی پاپ که نزدیک یک دهه است همچنان با آلبوم ها و کنسرت های موفق مخاطبان شان را در سراسر دنیا راضی نگه داشته اند. پیام صالحی، علی پهلوان، سیامک خواهانی، علیرضا طباطبایی و البته محسن رجب پور، مدیر گروه دور هم جمع شدند تا از همه چیز و مهم تر از همه از غذا بگویند. محور صحبت های ما با آنها البته طبق روال صفحات رستوران گردی ارتباط چندانی با موسیقی و حال و هوایش نداشت اما به هر حال حرفه اصلی آنها موسیقی است و لابه لای صحبت ها هرچند دقیقه یک بار، پای آن وسط کشیده می شد. این شما و این هم تجربه یک ناهار به یادماندنی با گروه آریان.

 

 

● اینجا خانه کوچک

 

وقتی قرار شد محل قرار را با علی پهلوان هماهنگ کنیم، خیلی زود اسم خانه کوچک مطرح شد. رستورانی که برای بچه های آریان فقط یک غذاخوری عادی محسوب نمی شود. علی پهلوان علت این را همان اول برایمان توضیح می دهد: «۱۲ سال پیش گروه آریان در این رستوران دور هم جمع شد و هسته اولیه همین جا شکل گرفت و اولین شام ایرانی در این رستوران ثبت شد در واقع ما جشن همکاری اولیه مان با «ترانه شرقی» را در این رستوران گذاشتیم و خانه کوچک یک جورهایی خانه همه ماست.» بچه های آریان فهرست غذاهای این رستوران را حفظ هستند اما برای علی پهلوان همه چیز از بقیه جدی تر است: «غذاهای اینجا را دوست دارم اما اگر قرار باشد از بین آنها انتخاب کنم باید بگویم جوجه چینی، مرغ جوجه انگشتی و پیتزاهای ایرانی اینجا یک چیز دیگر است. پیتزایی که به نظر من با توجه به نوع پختش ایرانی محسوب می شود.»

 

 

● ۱۲ سال پیش...

البته گروه آریان در طول این سال ها اتفاق های زیادی را تجربه کرده اند. از گروهی که ۲۱ سال پیش در خانه کوچک دور هم جمع شدند و آریان را شکل دادند محمدرضا گلزار، سحر کاشمری، نینف امیرخاص، برزو بدیهی از جمع بقیه جدا شده اند، اتفاقی که به عقیده پهلوان بیشترین لطمه را به آریان زده است: «سفرهای بچه ها بزرگ ترین مشکل ماست بیشتر بچه ها در مقاطع مختلف مهاجرت کرده اند و همین باعث شد ما در فاصله های زمانی لطمه بخوریم. البته تصمیم بر این است که کسی به طور ثابت وارد گروه نشود و به جای بچه هایی که رفتند نوازنده های مهمان بیاوریم.» پهلوان که صحبت​هایش حسابی گل انداخته می​گوید: این تنها مشکل ما نیست. در یک گروه موسیقی به سبک ما ماندگاری خیلی مهم است اما باید ابزار آن هم تا حدودی وجود داشته باشد. متاسفانه در ایران موسیقی هیچ تبلیغی ندارد به همین دلیل جای رشدی هم باقی نمی ماند، یعنی موسیقی مجاز ما رسانه ندارد فقط در یکسری مراسم خاص یا موقع تحویل سال بعضی​ها را دعوت می کنند و بعد از آن هم دیگر هیچ.»

 

 

 

 

● علاقه به غذا به سبک علی پهلوان

 

یکی از مهمان های ویژه آریان، محسن رجب پور بود. مدیر برنامه های آریان که تا به جمع برسد، کلی پشت سرش صفحه می گذاریم. او طبق معمول با تیپ کاملا آراسته و صورتی آنکادر به ما ملحق می شود و فضا را در دست می گیرد. آریانی ها در این روزها مشغول ضبط کارهای آلبوم جدیدشان هستند و از رجب پور سراغ کارهای جدید را می گیرند. آقای رجب پور به واسطه سال ها حضور در کنار آریان اطلاعات خیلی خوبی از علایق غذای اعضای گروه داشت و در توصیف بچه ها اینطور گفت: «علی پهلوان کسی است که بیشتر از همه به غذا علاقه دارد.

 

علی غذاشناس خیلی خوبی هم هست و وقتی با اعضای گروه در سفر هستیم یک جورهایی لیدر و رهبر رستوران گردی هاست.» به عقیده رجب پور علی وفادارترین کسی است که در کار دیده ام. حتی به رستوران خانه کوچک هم بعد از این همه سال وفادار مانده.»رجب پور ادامه می دهد: علیرضا هم کسی است که علاقه زیادی به غذا دارد و گرسنگی به شدت روی اعصابش تاثیر می گذارد!یادم هست یک بار قرار بود بعد از سال ها برادرش را ببیند و در عین حال گرسنه اش هم بود.

 

فکر کنید بین برادر منتظر و همبرگر، کدام را انتخاب کرد؟ (می خندد) به اعتقاد رجب پور غذا خوردن در سفر یکی از مهم ترین بخش هاست، چون در طول سفر برنامه های روزمره به هم می ریزد و حین کار نوع غذایی که از آن استفاده می شود اهمیت بیشتری پیدا می کند. او که در بیشتر سفرهای خارجی همراه گروه بوده از تجربه سفر به کانادا و رستوران گردی آنجا هم خاطره های خوبی دارد. علی پهلوان می گوید: «در تورنتو به یک رستوران رفتیم به اسم «زعفران» که غذاهایش عالی بود. ما انواع ته دیگ های خوشمزه را در این رستوران خوردیم. آنقدر همه چیز خوب بود که یک بار دیگر هم به آنجا رفتیم.» اصلا انتظارش را نداشتیم در کانادا جایی باشد که ته دیگ قرمه سبزی و قیمه سرو کند.»

 

 

● سلیقه های خاص پیام صالحی

یکی از اعضای اصلی آریان، پیام صالحی است که البته در این گردهمایی از بقیه ساکت تر بود. اما این باعث نشد از علایق غذایی اش حرفی وسط نیاید. علی پهلوان درباره سلایق دوست صمیمی اش می گوید: «پیام در هر زمینه ای سلایق خاصی دارد و درباره غذا هم همین طور. به همین دلیل همیشه دنبال چیزهای خاص است و غذاهای خاص را هم پیدا می کند. پیام جرأت امتحان کردن غذاهای جدید را دارد که این خیلی خوب است. او در این کار پایه من است و همیشه رستوران گردی با او خوش می گذرد.»

 

 

 

با سیامک خواهانی کلی صحبت کرده ایم. از سنتوری و تجربه بازی در سینما که اصلا به او خوش نگذشته است و تا جایی که بگوید آدم شکمویی نیست و غذا را نه برای لذت بردن که برای سدجوع می خورد! سیامک که در سفره های خارجی همراه گروه نبود، به لحن پرهیجان علی گوش می کند و شاید حسرت می خورد... او هم عقیده دارد، علی با توجه به ذهن دقیق و سازمان یافته ای که دارد بهترین آدم برای رهبری یک تور غذایی است. برای پهلوان که قبلا مطلب مفصلی از او درباره رستوران گردی هایش به چاپ رسیده، غذا خوردن یک موضوع جدی است، یک لذت خاص. حرف مزه های تازه که می شود او از تجربه یک غذای دریایی استرالیایی می گوید. ماجرا برمی گردد به نوعی ماهی که او در جریان یکی از سفرهای خودش به استرالیا طعم آن را امتحان کرده: «راستش من همیشه با غذاهای دریایی مشکل دارم اما یک بار در استرالیا یک ماهی خام خوردیم به اسم « سالمون دودی»

 

(SMOKE SALMON) که بی بو و خوشمزه بود. نمی دانم شاید به دلیل نوع آب دریای آنجاست که ماهی هایش بو نمی دهند.»

 

 

 

● سالاد سزار، پیتزای ایرانی و جوجه انگشتی

 

موقع انتخاب غذا که می شود می توان متوجه علاقه تک تک اعضای آریان به دنیای بزرگ غذاها شد. طبق روال همیشگی در خانه کوچک قبل از هر چیز با سالاد سزار از مهمان ها پذیرایی می شود. سالادی که با سس فوق العاده خوشمزه اش جای انتخاب دیگری را باقی نمی گذارد. از جمع بچه ها پیام صالحی و علی پهلوان سوپ سفارش می دهند و از بقیه هم می خواهند سوپ خانه کوچک را امتحان کنند. برای غذا هم تکلیف تقریبا مشخص است. تجربه چند ساله حضور در این رستوران انتخاب را ساده تر کرده.علی پهلوان از همان اول جوجه انگشتی سفارش می دهد. سیامک خواهانی پیتزای سوپر می خواهد و قول می دهد چند تکه از آن را به پهلوان بدهد اما آنقدر زود دست به کار می شود که چیزی از پیتزا باقی نمی ماند!

 

 

● کباب لاری شیراز و پیتزاهای یزد

سفر، بخش مهمی از زندگی آریانی هاست. خواهانی می گوید: «آنقدر سفر رفتیم که کامل فراموش می کنیم اینجا را قبلا آمده ایم یا نه، اما من خوشحالم که فرصت تجربه، تماشا و امتحان کردن همیشه با ماست.» آخرین تجربه آنها سفری بوده که به محلی در نزدیکی طبس داشتند. شهرک مجهزی که حدود ۱۶۰۰ نفر پرسنل داشت و آریان ۲ روز تمام آرامش را در آن تجربه کرد. اما سفرهای دیگر هم حکایت خودشان را دارند. علیرضا از غذاهای تبریز می گوید که طعمشان را هیچ وقت فراموش نمی کند، همچنین طعم بی نظیر کباب لاری شیراز. علی پهلوان از یزد و تجربه خوردن یک پیتزای خوشمزه در فست فود متل صفائیه یزد می گوید و درمیان این صحبت ها محسن رجب پور یاد کرمان و رستوران ماهان می افتد.

 

 

● کدام رستوران؟

 

موقع خوردن غذا بحث رستوران ها داغ است. محسن رجب پور رستوران ها را آنقدر مهم می داند که بیشتر قرارهای کاری اش را آنجا می گذارد: «بیشتر قرارهایم را در رستوران می گذارم. بیشتر هم در رستوران «یاس» در خیابان ولیعصر. چون غذاهایش را واقعا دوست دارم. حتی کریس دی برگ را هم آنجا بردم. رستوران «البرز» را هم دوست دارم البته من اگر بخواهم جای جدیدی بروم از علی مشاوره می گیرم، چون در کل ۵ ​رستوران بیشتر نمی شناسم، مثلا پیتزا مورانو و پیتزا پرپروک... »

 

● دستپخت های خوب آریان

بحث آشپزی و درست کردن غذا هم همانطور که پیش بینی می کردیم خیلی زود جایش را موقع خوردن غذا باز کرد. اینجا بود که همه بچه ها تایید کردند که دستپخت علیرضا از بقیه بهتر است. پیام صالحی گفت، علیرضا تقریبا همه غذاها را خیلی خوب می پزد و در واقع یک آشپز تمام عیار است. موضوعی که خودش هم آن را تایید می کند: «من همه جور غذا را درست می کنم. ته چین مرغ و خورش فسنجانم از همه خوشمزه تر است. البته من دورچین های غذا را هم خیلی دوست دارم.» اما درباره پیام ماجرا آنطور که خودش می گوید تا حدود زیادی فرق دارد؛ «من آشپزی را دوست دارم ولی تا کنون فرصت نشده که بخواهم چیزی یاد بگیرم و از جمع کردن سفره غذا هم اصلا خوشم نمی آید!»

 

 

● غذا یا رستورانی هست که تعلق خاطر بیشتری به آن داشته باشید؟

 

پیام:

رستوران محبوبـــــــم «اروندکنار» است. البته مشغله کاری اجازه نمی دهد غذاهای زیادی را تست کنم. ولی بیشتر از هر چیزی دنبال مزه جدید هستم. معمولا خیلی کم فرصت می کنم که رستوران بروم چون کار من بیزینس است و در زمینه طراحی داخلی مشغولم، به همین دلیل طراحی متفاوت رستوران برایم اهمیت زیادی دارد.

 

 

علیرضا:

من همه غذا ها را دوست دارم از همه طعمی هم خوشم می آید فقط از فست فود و این قبیل غذاها بیزارم. در بین رستوران ها هم رستوران «اروندرود» را دوست دارم به خصوص حلیم بادمجان هایش را. یک رستوران هم به اسم «دارچین» است که به تازگی با آن آشنا شده ام.

 

 

 

در رشته ای مثل موسیقی و در کاری که شما در آریان می کنید از نظر غذایی پرهیز خاصی وجود دارد؟

پیام:

 

من هیچ پرهیزی ندارم. همه غذا ها را امتحان می کنم اما به اندازه نرمال. ولی قبل از اجرا باید مراقب بود و غذاهای چرب و شیرینی نخورد. به خصوص آنهایی که هر شب اجرا دارند باید حواسشان باشد.

 

سیامک:

 

کنترل روی وزن یک چیز کلی است. حتی اگر در کاری غیر از موسیقی باشید هم بهتر است حواستان به نوع تغذیه و کنترل وزنتان باشد.

 

 

همیشه عناصر و اعتقاداتی درباره غذا در تمام کشورها وجود دارد، شما اطلاعاتی در این زمینه دارید؟

 

پهلوان:

من یک چیز را درباره غذاهای ایرانی می دانم و آن هم این است که هر چیزی که همراه غذاست حتما یک علت خیلی مهم دارد. مثلا وقتی کباب می خوریم همراهش سماق می گذارند و این برای این است که به اصلاح چربی و سنگینی کباب را بسوزاند.

 

 

محسن رجب پور:

وقتی برای کنسرت به لندن رفته بودیم چیزهای جالبی فهمیدیم. آنها عناصر عجیبی دارند. مثلا وقتی چنگال را شکل خاصی روی میز بگذارید یعنی دارید استراحت می کنید و فعلا چیزی نمی خورید، اگر دستمال روی میز را مچاله کنید به معنی این است که از غذا خوشتان نیامده و خیلی چیزهای دیگر که فقط در فرهنگ خودشان مفهوم های ویژه دارد.آریان و موسیقی را تحت هیچ شرایطی نمی شود جدا از هم تصور کرد. به همین دلیل هم بود که وقتی غذا تمام شد و نوبت خوردن چای و رولت خامه ای خوشمزه رسید آنها خیلی زود رفتند سراغ حرف هایی که دوست داشتند درباره موسیقی بزنند.

 

 

رجب پور:

خیلی خوشحالم چون می بینم که بچه ها در مقایسه با روز اول عاقل تر و پخته تر شدند. درواقع تمام مراحل بحرانی که باید سپری می شد شده و انسجام گروه با وجود مهاجرت بعضی از بچه ها هنوز به خوبی حفظ شده. حالا دوران چالش گذشته و آریان ۱۳ساله شده است. مثل یک بچه که وقتی به دوره نوجوانی می رسد آرام تر می شود.

 

 

پهلوان:

هر چه باشد در ایران در موسیقی دنباله رو است و در عرصه موسیقی عرب ها و ترک ها از ما جلوترند. ما نمی توانیم به عنوان کار بگوییم که موزیسین هستیم چون یک خواننده در کشورهای دیگر از کودکی روی استعدادهایش کار می شود اما اینجا در خیلی از مواقع اینطور نیست و فقط علاقه شخصی پای طرف را به سمت یک رشته می کشد. از طرف دیگر، امنیت شغلی هم واقعا پایین است. کنسرت های ما امنیت سرمایه گذاری ندارند و خیلی وقت ها ممکن است کنسل شوند.

 

 

سیامک:

مردم هستند که باید تعیین کنند چه سبکی را می خواهند و دوست دارند ولی با داشتن یک رسانه قوی در زمینه موسیقی می توان سلایق مردم را هم تغییر داد که در ایران این کار بسیار سختی است. چیزی که در خارج از ایران و در کشورهایی که موسیقی حرفه ای و جهانی دارند از پایه درست است و به همین دلیل همه چیز براساس اصول پیش می رود.

برگرفته از: مجله زندگی ایده آل
گردآوری و تنظیم:گروه فرهنگ و هنر پرشین پرشیا
www.persianpersia.com/artandculture

مروری بر دیگر مطالب 'گروههای موسیقی ایرانی'تازه های گروههای موسیقی ایرانی